Kdo je Bill Johnson
Bethel Redding a Johnsonova role
Bethel je církev v jižní Kalifornii v Reddingu. Bill Johnson tam je pastorem. Původně byl pastorem ve městě Weaverville a byl tam mnoho let a nezažil žádné probuzení na tom místě. Nakonec se jim ale povedlo velké probuzení. V roce 1996 se ho zeptali jestli by nepřijel do Bethelu v Kalifornii, kde původně pastoroval jeho táta. Johnson přijal nabídku pod jedinou podmínkou: "I was born for revival and would pursue". (Narodil jsem se pro probuzení a budu o to usilovat). Toto nebylo něco co by se dalo vyjednat. Takže Johnsonův postoj byl "já chci probuzení a s ničím menším se nespokojím. Budu mít probuzení." ("gonna have revival"). Takže v Reddingu s tím souhlasili. To co následovalo potom ale nebylo nějaké spontánní probuzení, byl to systematický program, cíleně připravovaný, který byl a je sponzorován z peněz, které se vybrali z obchodu na křesťanech a na křesťanství obecně. Za "probuzeními" tohoto typu, stejně jako bylo probuzení na přelomu 19 až 20 století, vždycky stáli velcí významní obchodníci, kteří dokázali z důvěřivých lidí vyždímat peníze všemi možnými prostředky. O tom ale tento díl nebude, tento díl se zaměřuje na teologii, kterou Bill Johnson učí. Bill Johnson má propracovanou strategii, jak své učení šíří po celém světě a do všech letničních sborů, i mimo ně.
Současný Bethel je součástí hnutí znamení a zázraků ("signs and wonders movement") a jejich neoddělitelnou součástí je uzdravování lidí. Součástí jejich úsilí je přesvědčovat lidi, že nezpochybnitelná Boží vůle je, aby všichni lidi byli uzdraveni z nemocí a toto je také jejich cílem. Těmito a jinými zázraky pak mají vliv a získávají si respekt u lidí, nehledě na to, že toto učení je v rozporu s tím co učí bible; a učení bible si probereme v další části tohoto článku.
Existuje však také Apoštolská síť Bethel ("Bethel's Apostolic Network"), což je skupina celosvětových církví; 9 z nich je do vzdálenosti 15 mil od Bellflower, California. Bethel také má Jesus Culture (znamená Ježíšova Kultura) ... Bethel Music. Propagují své hnutí, svou církev pomocí hudby a mají z toho slušné zisky, které plynou nejen z prodeje hudby, ale především z autorských poplatků, které platí všichni ti, kdo přispívají na provoz církve, která hraje nebo zpívá jejich hudbu. S tím jde ruku v ruce také probuzenecké učení a praxe církve, což se snaží šířit i mimo hranice své církve. Dále mají také Školu nadpřirozené služby Bethel ("Bethel school of supernatural ministry") a mají mezinárodní studenty, kteří přijíždějí z celého světa do jejich místní školy a pak tito studenti se vrací do svých rodných sborů a tam svými názory a svou praxí ovlivňují ostatní. Tímto mají za cíl změnit kulturu církve. Dělají to prostřednictvím online vyučování, prostřednictvím seminářů a prostřednictvím knih. Takže to jsou věci, které se neučíte tím, že je vyčtete z bible, je to něco, co se učíte ze svého okolí a pokud nemáte znalosti a vycvičené smysli k rozpoznávání tohoto druhu učení a praktik, tak je můžete přebírat od lidí, kteří vám jsou blízko, a kteří na vás mají vliv, protože jim důvěřujete a spoléháte na to, že lidé, které osobně znáte a jsou s Ježíšem déle než vy, nebo mají vyšší a větší duchovní schopnosti než vy, že se od nich rádi něco naučíte. ... Proto jejich strategie je opravdu mazaná a nenápadná. Doopravdy ovlivňují celou křesťanskou společnost a to masivně.
Bethel také vlastní něco čemu říkají Dům generálů ("House of generals") a Apoštolské centrum ("Apostolic center"). Dům generálů má být něco jako muzeum, kde mají mít různé relikvie, které soustředili z různých probuzení v minulosti a těch se můžete dotýkat nebo se nad nimi můžete modlit nebo Boha žádat o to pomazání.
Bill Johnson prohlásil, že Bethel je exportérem a to nikdy nechce změnit. Chce udělat model (a už ho udělal), který se bude duplikovat pořád dokola, ve všech letničních hnutích i v domácím prostředí. Prohlásil, že toto zasadil skrze hudbu a skrze Jesus Culture, skrze konference. Také tvrdí, že tím oslavuje Ježíše, ale skutečnost je taková, že káže jiného Ježíše. Takže vlastně kulturu, kterou vytvořili v Bethelu chtějí přenést a zaset do jiných církví prostřednictvím populární hudby, populárních knih a všemi možnými populárními prostředky. Nebylo by nic špatného na tom takto ovlivnit miliony nebo miliardy lidí, pokud by to učení, které šíří bylo zdravé a opravdu se opíralo jen o učení Ježíše a jeho prvních a posledních apoštolů. Ano posledních, protože apoštol Pavel řekl, že je posledním apoštolem. A díky tomu tedy poznáváme, že celé to učení je postavené na klamu, ale ne jen na jednom klamu, je to celá plejáda bludů a překroucených výkladů Písma svatého. Takže o co tady jde, že oni zasévají do církví nezdravé nebiblické učení a vychovávají generaci lidi, kteří imitují a napodobují ďábla, prorokují falešná proroctví a snaží se mluvit věci ve jménu Pána, které neřekl. Protože ďábel bezesporu je a má také moc, také umí napodobovat uzdravení nebo to alespoň předstírat, umí také manipulovat davy prostřednictvím masových shromáždění, pomocí speciálních efektů a triků jež ovlivňují mysl a podporují davovou sugesci podobně jako to dělal Hiter... Koneckonců Ježíš nepoužíval žádné triky; máme-li být jako Ježíš, měli bychom se ochránit před se vyhnout masovými akcemi v Americkém stylu, jejichž cílem je vymýt jejich účastníkům mozek díky tomu, že nezkoumají Boží slovo pořádně. Slepě poslouchají své vyvolené apoštoly a vyvolené proroky, naslouchají falešným duchům a zbloudili od pravého evangelia přesně tak jak to předpověděl Kristus a jeho 13 apoštolů.
Bill Johnson je mnoha, ne-li všemi lidmi z tohoto hnutí považován za apoštola, ačkoliv on údajně o sobě na veřejnosti netvrdí, že je apoštol. Prý však takto smýšlí. Lidé, kteří ho poslouchají ho však za apoštola považují. V tomto kontextu je nutné vyjasnit, že B. Johnson s spolu s Bethelem v Kalifornii stojí v čele hnutí, kterého označujeme jako NAR (New Apostolic Reformation), což je označení, které používáme pro lidi, kteří kážou toto učení. V jejich čele stojí tzv. proroci a apoštolové, zde B. Johnsona vyhodnocujeme jako apoštola a Chrise Valetona jako proroka.
Zásadní problém jejich učení
Hlavní problém je v tom, že B. Johnson o bibli mluví tak jako by bible nebyla uzavřené učení, což je smyslem tohoto hnutí - skrze apoštoly přinášet nový Bohem zjevený výklad, který doplňuje současné poznání bible.
I think it's interesting that the Bible doesn't include a list of the Apostles teaching because I think there are also things that he is saying now that he wasn't emphasizing in a previous season ..." záznam zde
Česky:
"MYSLÍM, že je zajímavé, že bible neobsahuje seznam apoštolských učení, protože MYSLÍM, že jsou také věci, které říká nyní, které v tom předchozím období nezdůrazňoval ..."
Takže zde vidíme hned dvě do očí bijící lži. Tedy kromě toho, že nám svoje nebiblické myšlenky předsunuje jako "Boží slovo" nebo "Boží zjevení". Jak to, že bible neobsahuje seznam apoštolského učení? Copak evangelia nebyli předány apoštoly? Očitými svědky Ježíšova učení? Copak apoštolské dopisy církvím jsou nic? Takže tady se jedná jasné zpochybňování bible. Pak je tu tohle biblí nepodložené tvrzení, které otevírá prostor pro šíření dalšího učení, které je v rozporu s biblí. Cokoliv přidáte k bibli vytváří prostor pro vytvoření falešného evangelia. Podobně jako Mormoni mají knihu Mormon, Svědkové Jehovovi mají strážnou věž, Muslimové mají Korán jež byl zjeven prorokovi Mohamedovi skrze nadpřirozené zjevení a Bethel má nové učení, které přijal prostřednictvím nadpřirozených zjevení. Toto otevřelo Pandořinu skříňku, kde si každý prorok a apoštol může vykládat bibli jak chce, protože to "slyšel od anděla" nebo mu to "ukázal" Bůh. Důležité ale je vědět, že to není nic nového. V minulosti už přišlo mnoho falešných učitelů, kteří napsali knihu na základě toho, že slyšeli hlas od svého duchovního vůdce (angl. spirit guide; praktika se nazývá channeling) nebo skrze ně působili duchové, kteří ovládali jejich ruku jak psali (tato praktika se nazývá automatické psaní). Tak vznikly díla a učení, které odkazují na bibli, aby působili zbožně nebo křesťansky*, ale přitom se jedná o překrucování Božího slova a především o zpochybňování Božích nařízení. Stejně jako na začátku had svedl Adama a Evu k tomu, aby zatoužili být jako Bůh a namluvil jim, že nezemřou - zpochybnil Boží slovo. A přesně to se tady děje. Bill Johnson zpochybnil Boží slovo a nejen zpochybnil, on ho také překroutil. Není sám, za ním je celá armáda takovýchto dělníků, kteří pracující pro odpůrce Krista.
* - o těchto knihách si někdy řekneme v budoucích článcích, dá-li Bůh.
Další velký problém jejich učení se týká toho, že oni tvrdí, že Bůh chce uzdravit všechny lidi, na celém světě, tady a teď. Ne někdy v budoucnu. Oni tvrdí, že oni mají moc uzdravit každou nemoc, protože jim tato autorita byla dána a protože každý kdo věří v Ježíše Krista má nárok na toto uzdravení (tj. učení hnutí víry). A na uzdravení samozřejmě není nic špatného, ale bible uzdravení nepopisuje tak, že se musí odehrát nyní a že uzdraveni budou všichni. Například Pavel popsal, svou nemoc těmito slovy:
A abych se nesmírností těch zjevení nadmíru nepovyšoval, byl mi jako trn do těla dán satanův anděl, aby mě bil, abych se nepovyšoval nadmíru. Třikrát jsem kvůli tomu prosil Pána, aby to ode mne odešlo, ale řekl mi: "Moje milost ti stačí; vždyť má moc se dovršuje ve slabosti/nemoci." Nejraději se tedy budu chlubit spíše svými slabostmi/nemocemi, aby na mně spočívala Kristova moc." 2 Korintským 12:7-9
Takže Pavel psal, že dostal trn do těla ("skolops té sarkí") a slovo ἀσθενείᾳ [astheneja] vykládá jako slabost, ovšem druhý význam je nemoc. Protože slabostí těla je myšlená právě nemoc, čili churavost. Počítáme tedy s tím, že Pavel byl nemocný. Pak je tu ale případ Timotea, kterému Pavel psal, že má pít trochu vína, kvůli četným nemocem:
Nepij již pouze vodu, ale kvůli svému žaludku a svým častým nemocem užívej trošku vína." 1 Timoteovi 5:23
V druhém dopisu zmiňuje, že Trofima nechal v Milétu nemocného. Proč ho tedy Pavel neuzdravil, pokud by všichni měli být uzdraveni?
Erastus zůstal v Korintu a Trofima jsem zanechal v Milétu nemocného." 2 Timoteovi 4:20
Nejen že Pavel nedokázal uzdravit Trofima, ale nedokázal ani uzdravit sebe a to byl sám apoštol. Pavel očividně respektoval skutečnost, že Boží vůlí není vždy uzdravit každého, ale přinejmenším zatěžkávat naše tělo zkouškou, aby naše víra mohla růst. Okamžité uzdravení pro všechny a bez podmínek je ve skutečnosti nebiblické učení, protože víra není o tom, že dostaneme všechno hned. Kdyby naše víra stála jen na okamžitých zázracích, nebyla by to víra, ale vypočítavost, dychtivost, nenasytnost a usilovaly bychom jen o světské blaho - přesně tak jak to prezentuje evangelium prosperity a B. Johnson.
Biblické učení je toto:
Přitom dokonalost a úplnost nemusí být jen duchovní, ale i tělesná. Takže zde Jakub mluví o tom, že víra potřebuje čas. Mezi zkoušky pochopitelně spadají i nemoci. Ve verších 5-8 pak mluví o možnosti prosit Boha ve víře, protože Bůh štědře dává. Mluví zde sice o moudrosti, ale mohl by stejně tak mluvit o nemoci, ale to nemluví. Místo toho čteme v 5:14 že je-li někdo nemocný, má ho starší sboru pomazat olejem ve jménu Pána. Opět neříká, ať se ten nemocný modlí a bude uzdraven, ale ať zavolají staršího, což předpokládáme-li že lidé většinou chodili pěšky, mohlo chvíli trvat. Bethel ve shodě s evangeliem prosperity však slibuje okamžité uzdravení pro všechny:Považujte to jen za radost, bratři moji, když upadáte do různých zkoušek, víte přece, že zkoušení vaší víry působí vytrvalost. Nechte však vytrvalost plně působit, abyste byli dokonalí a úplní a neměli žádný nedostatek." Jakubův 1:2-4
"I refuse to create a theology that allows for sickness. Here we got a problem. Only one. Smaller. The Apostle Paul gives a warning in Galatians and he says this: If I (he's the one who brought the gospel) - he said, if I or even an angel comes to you and preaches to you a different gospel you're to reject. That's amazing. An angel shows up, and he brings you a different standard a different gospel - rejected. He says: Even if I come back to you and I changed my mind don't pay any attention to me. All right? What gospel is it it's the gospel of Jesus it's the gospel of the kingdom.
Okay. Let me illustrate. Paul refers to his thorn in the flesh which has been interpreted by many as disease allowed or brought on by God that's a different gospel. Jesus didn't model it and he didn't teach it. And Paul said: you can't change the standard." (záznam)
Překlad:
"Odmítám vytvořit teologii, která by připouštěla nemoc. Tady máme problém. Pouze jeden. Menší. Apoštol Pavel varuje Galaťany a říká toto: Jestliže bych já (on je ten, kdo přinesl evangelium) řekl - jestliže bych vám já nebo dokonce anděl/posel a kázal jiné evangelium, musíte ho odmítnout. To je úžasné. Anděl se ukáže a on přináší vám jiný standard, jiné evangelium - odmítnuto. Říká: I když bych se k vám vrátil a změnil bych názor, nevěnujte tomu pozornost. Dobře? Jaké evangelium je to Ježíšovo evangelium, je to evangelium království.
Dobře. Dovolte mi to ilustrovat. Pavel se odkazuje na jeho trn v těle, který byl mnohými interpretován jako nemoc povolená nebo vyvolaná Bohem - to je jiné evangelium. Ježíš to nemodeloval a neučil to. A Pavel řekl: nemůžete změnit standard."
To je prostě neuvěřitelné jakým způsobem Johnson překrucuje bibli a ještě se tváří jakože je to sranda. Ale ve skutečnosti je to velmi vážná věc. Protože on tady zpochybňuje Boží slovo. On právě řekl, že to co Pavel přijal od Boha nebylo od Boha: "Moje milost ti stačí; vždyť má moc se dovršuje ve slabosti/nemoci." 2 Kor12:9 ... Řekl to Bůh nebo ne? On tady zpochybňuje, že to bylo od Pána. Takže podle něho k Pavlovi asi mluvil satan nebo co. Ale všimněte si, že Johnson nepřímo zaútočil na všechny z nás nebo z vás, kteří věří tomu, že nemusí být Boží vůle uzdravit. Neboť kontext toho listu Galatským 1:8-9 mluví o tom, že všichni ti, kteří káží jiné evangelium jsou prokleti. Pavel to velmi silně zdůrazňuje. Johnson tímto svým kázáním říká, že všichni, kteří věří něčemu jinému než učí Bethel jsou prokleti a mají falešné evangelium. Zároveň se však svými vlastními slovy usvědčuje z falešného evangelia, protože kontext toho o čem káže říká něco jiného. Já nevím jestli Bill Johnson umí řečtinu nebo se kdy namáhal otevřít si lexikon, abych zjistil jaké je tam slovíčko. Ale už i ten kontext, že je řeč o trnu v těle jasně říká, že nejde jen o duchovní nebo duševní trápení, ale o tělesné trápení nebo tělesnou slabost či neduh. On navíc tvrdí, že Ježíš to neučil, ale tím logicky zpochybňuje apoštolské učení, totiž učení Ježíšových učedníků první církve. Navíc, jestli si vzpomenete na Johnsonovu citaci za začátku tohoto bloku o jeho učení: "Myslím, že je zajímavé, že bible neobsahuje seznam apoštolských učení, protože Myslím, že jsou také věci, které říká nyní, které v tom předchozím období nezdůrazňoval ...", takže Johnson a jeho proroci, přebírají nějaké jiné učení zprostředkované duchovními vůdci ("Spirit guids") či padlými anděly a podsouvají nám, tyto falešná učení a falešná zjevení či falešné výklady písma jako Boží slovo. A zde se B. Johnson svými vlastními slovy usvědčil z toho, že káže falešné evangelium. Z jeho vlastních slov, vzhledem k biblickému kontextu, vyplývá, že jeho učení je prokleté a že on je proklet - já to ani nemusím tvrdit - to vyplývá z toho co on sám řekl. Proto nezbývá než varovat: kdo poslouchá učení Bethelu, je proklet.
Také si všimněte, že zatímco Johnsonovi teologičtí protivníci se nemohou bránit, protože žádné nejmenoval, Johnson a vrchní představitelé Bethelu a Jesus Culture, respektive hnutí NAR, se budou vždycky snažit udržet image [imidž] "lásky" a tolerance. Lásky, která ale stojí na falešném evangeliu. Zde tito vůdci se snaží podávat toleranci na prvním místě, i za cenu toho, že se káže jiné evangelium. Jmenovat falešné učitele je tabu a odsouzeníhodné jako akt nelásky, ačkoliv apoštol Pavel to dělal. Byli byste (či byli bychom) přece označeni za šiřitele jiného evangelia. Z toho vyplývá, že abyste nebyli veřejně označeni za nenávistníky a pronásledovatele byť jen v rámci prohlášení, které se zdráhá používat jména, nesměli byste se veřejně vyjádřit či promluvit o tomto jejich falešném učení nebo je jakkoliv usvědčit. Ale co nám zbývá? Máme snad povýšit světskou lásku a toleranci nad pravdu, kterou je Boží slovo? Bethel patří k těm církvím, které se oficiálně a otevřeně hlásí k toleranci LGBTQ menšin (homosexuálové, bisexuálové, transexuálové atd.). Jedná se tedy opravdu o postoj, který je světský, proto mluvím o světské toleranci. Protože zatímco bible říká, že od světa se máme oddělit, tito se ke světu přibližují a smíchávají se s ním. A to je doopravdy nebiblické. Pán praví: Oddělte se od nich a buďte svatí. Oni pak dávají najevo ne křesťanskou lásku, ale světskou, kterou povyšují nad pravdu Božího slova. Překrucují co bible říká o lásce a podávají to jako toleranci ke světu. Na základě toho pak posuzují kdo šíří jiné evangelium, apod. Jenže co máme dělat je posuzovat či rozsuzovat lásku podle Božího slova. Není láska, pokud člověk překrucuje bibli nebo pokud člověk zatajuje pravdu. Nebo dokonce pokud si někdo za svůj cíl stanovil, že chce šířit své nebiblické nauky a světské praktiky do ostatních církví.
Závěr
Tento článek, bych zakončil slovy, že Johnson nás nepřímo označil
za falešné učitele, kazatele, nepravé věřící... To je závěr jeho slov. Když tedy víme, že tento člověk, spolu s celým Bethelem a hnutím NAR káže jiné evangelium, než které jsme poznali, nezbývá než ho označit za falešného učitele, šířící jiné evangelium. Stal se nepřítelem Krista a není tedy možné ho počítat ke Kristově církvi. Bratři a sestry, nedejte se zmást. Žádný, kdo káže jiné evangelium, než které kázal Ježíš a prvních třináct apoštolů se nepočítá k bratrům a sestrám. Jsou stále ve světě. Jedná se o vlky v ovčím rouchu, kteří sice mluví o lásce a jejich kázání a jejich vystoupení působí velmi působivě, příjemně na duši a zbožně, ale to co učí není v souladu s biblí. Je třeba to pojmenovat, protože apoštol Jan tomu věnoval celou třetí kapitolu, kde se píše o lásce a nenávisti, nikoliv však mezi bratry, ale mezi bratry a světem. Oni jsou ze světa, proto nastalo toto rozdělení, které je nutné a o kterém hlásal Kristus:
Prosím vás pro Boží lásku a Pravdu evangelia, naučte se rozpoznávat falešná učení a správně interpretovat bibli. Nenechte se oklamat všemi těmi líbivými knihami a kázáními, kterých je na internetu nespočet, ale přinesou vám jen větší odchýlení od pravdy. Jednejte tak, abyste neminuli, protože pokud někdo naslouchá jinému evangeliu, stává se Božím nepřítelem.Myslíte si, že jsem přišel přinést na zem pokoj? Říkám vám, ne pokoj, ale rozdělení." Lukáš 12:51
Tento článek bude jistě pokračovat, takže odkaz na další díl bych uvedl sem nebo na FB stránku.