Letniční projevy v církvi

Tento článek vzniká jako reakce na vznikající nedorozumění ohledně některých mých článků, týkající se Ducha Svatého, falešných učení a falešných démonů.

Zkráceně

Pocházím původně z letničního prostředí, takže působení Ducha Svatého jsem zažil, ale zažil jsem i působení démonů, takže mé články se opírají jednak o bibli, o vlastní zkušenost, ale i zkušenost jiných zkušených lidí. Působení Ducha Svatého neodmítám, mluvíme-li o něm jako o Bohu a o osobě, v podobném smyslu, jako o něm mluvil Ježíš (Duch Svatý je pomocník, utěšitel a koná mnoho věcí popsaných ve Starém Zákoně, pro který raději používám bibličtější a správnější slovíčko: Tóra. Znám projevy působení Ducha Svatého a ztotožňuji se s tím, že je třeba horlivě usilovat o duchovní "záležitosti"

Co jsou duchovní věci v 1 K 14:1?

Následujte lásku, mějte horlivou touhu po duchovních [věcech|projevech|darech] nejvíce však, abyste prorokovali. (2)  Neboť ten, kdo mluví jazykem, nemluví k lidem, ale k Bohu (nikdo mu totiž nerozumí) a duchem mluví tajemství. (3)  Avšak ten, kdo prorokuje, mluví k lidem pro jejich vybudování, povzbuzení a potěšení." 1 K 14:1-3

1 K 14:1 je verš, který je velmi často nesprávně překládán i citován z vytrženého kontextu. V řeckém textu se píše: Διώκετε τὴν ἀγάπην ζηλοῦτε δὲ τὰ πνευματικά [diókete tén agapén zelúete de ta pneumatika ...]. Doslovně přeloženo: diókete (Pronásledujte) tén agapén ("laskavou spravedlnost") zelúete (horlete) de (však) ta pneumatika] (po duchovních věcech.) ... . Nyní však musím upřesnit, že slovíčko [agapé], ač se běžně překládá jako "láska" a [agapén] jako "o lásku", ve skutečnosti nejde o romantický pocit, ale o morální aspekt lásky, který se projevuje ve skutcích; cílem agapé je tedy spravedlnost, tak jak je definovaná v Tóře (tedy zejména v desateru). Viz hlubší rozbor agapé. Volněji by se to celé dalo přeložit takto: Pronásledujte spravedlnost projevenou láskou, avšak po duchovních věcech horlete (zkráceno). Není tam nic o duchovních darech. Slovo [pneumatika] je totiž přídavné jméno "duchovní", které jen v kontextu tohoto verše vysvětluje, že láska je duchovní - je poháněna Božím duchem a dává ji Bůh těm, kdo zůstávají v Pravdě. Jak řekl Ježíš Kristus: "Bůh je Duch, a ti kdo ho uctívají ho musí uctívat v Duchu a v Pravdě" (J 4:24 NBK). Pokud se někdo odchyluje od Boží pravdy, která je definována a vymezena Tórou, nezůstává duchovní, ale tělesný a nečiní spravedlnost. To je v souladu s veršem 3. "Avšak ten, kdo prorokuje, mluví k lidem pro jejich vybudování, povzbuzení a potěšení.". Cílem tohoto prorokování je povzbuzování a potěšení lidského ducha, aby člověk byl budován ve víře v Krista. Nejedná se tedy o předpovídání budoucnosti jako to vidíme v neocharismatických kruzích, v cíkrvích, které překroutili bibli a založili si na předpovídání budoucnosti kariéru. Bůh má podobné duchovní pokusy o předvídání budoucnosti v ohavnosti. Je to zakázané věštění s duchovními dopady mírně podobnými jako kdybyste praktikovali spiritismus (vyvolávání duchů zemřelých, andělů, či jiných duchů). V neocharismatických kruzích opravdu můžete vidět i tuto tendenci komunikovat s anděly a přijímat od nich poselství, avšak je tam nulová záruka toho, že se praktikující nedopouští modlářství a okultismu. Tím chci říct, že lidé z neocharismatických kruhů přidávaj některým veršům předuchovnělý víznam, ale Pavel zde v zásadě mluví o lásce vedoucí ke spravedlnosti, která je rozněcována touhou po Bohu, pokorou, zbožností a modlitbou.

Rozlišování duchů

Ale také je třeba rozlišovat duchy zda jsou z Boha, což dokážeme jen na základě Božího slova. Na svůj lidský rozum se nemůžeme spolehnout, ale na bibli ano! Na Boží slovo (bibli) se spolehnout můžeme. Pokud svůj rozum opřeme o logiku vycházející z bible, pak nás náš rozum dokáže ochránit. Pokud bychom ale naopak spoléhali více na nadpřirozená zjevení než na bibli, bylo by to zlé a svedlo by nás to do nebezpečí. Bible má pro to takové hezké barvité výrazy: dříve nebo později bychom upadli do jámy nebo zakoply nouhou o kámen.

Proč tolik křesťanů ignoruje, co bible říká, co říká Ježíš nebo Pavel o Duchu Svatém a přijímají také jiné duchy v domnění, že to patří k projevům Ducha Svatého? Neohýbejte pravdu, Boží slovo mluví jasně. Je třeba rozlišovat duchy a rozlišovat falešná učení. To že toto dělám a vyjádřím se například k videu, neznamená že někoho soudím. Je rozdíl mezi soudit a posuzovat. Posuzovat či lépe řečeno "rozlišovat" má každý křesťan na základě bible. Možná vám tak připadá, že jsem radikální, ale to proto, že beru vážně Boží slovo a chci se jim řídit. Osobně jsem toho názoru, že duchovní dary mají být pouze prostředkem, pomůckou, které nám pomáhají na naší cestě za Bohem, nikoliv cílem samotným. Cílem křesťanů má být to, že máme žít svatě, zachovat si živého Krista, zůstat v něm a předávat evangelium dalším lidem, kteří potřebují jeho poznání. U darů proroctví a slova poznání je třeba zjistit, jestli dané slovo skutečně je pravdivé a od Boha nebo je v rozporu s realitou. V druhém případě se jedná jen o mazání medu kolem pusy, což rád ďábel dělá, že klame věřící něčím co působí zbožně, ale přitom to nevede ke skutečnému prospěchu.

V bodech

  • Usilujte o dary Ducha Svatého.
  • Učte se rozlišovat falešná učení.
  • Učte se rozlišovat démony.
  • Svoboda a radost působená duchem Svatým během uctívání je správná, ale anarchie či chaos v církvi působí démoni.
  • Oddělte se a posvěťte se a neztotožňujte se a nesmíchávejte se s těmi, kdo se nehlásí k pravému evangeliu.
  • Horlivost pro Hospodina (2 Kr 10:16 - vášeň/zápal/žárlivost/hněv) potřebuje každý křesťan a je jistě skvělá věc. Ale horlivost či zápal pro Boha není oheň. Bible nikde explicitně toto netvrdí, že sešle na své věrné oheň! To je nebiblické učení.
  • Hněvejte se, ale nehřešte! Nadávky ať už ďáblu či démonům, nejsou z Boha, ale z otce lži!
  • Výsměch, ať už démonům nebo satanovi není znakem pokory a není v souladu s Božím slovem. Ježíš takto nekonal.
  • Posuzujte a rozlišujte, učte se a klidně i vyučujte, pokud to máte doložené jak Tórou tak novým Zákonem. Ale nesetrvávejte v učeních, které jsou vykonstruovaná na jednom nebo dvou verších vytržených z kontextu zbytku bible.
  • Své články píší na základě Božího slova, co říká Nový Zákon ověřuji Tórou, např. prorokama. A co říká Tóra ověřuji Novým Zákonem. Kdo takto nečiní, tomu schází poznání. Veškeré Boží slovo je vhodné k vyučování. 

Veškeré Písmo je vdechnuté Bohem a je užitečné k vyučování, k usvědčování, k napravování a k výchově ve spravedlnosti, aby byl Boží člověk dokonalý a vybavený ke každému dobrému dílu. 2 Timoteovi 3:16 NBK - Řekl Pavel o Tóře!

© 2019-2021 Křesťanské stránky
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky