Kontemplativní modlitba

Tento článek stručně shrnuje sedmidílný seriál autorky Marcia Montenegro o kontemplativní modlitbě. Obsahuje odborné a zdrojově podložené informace.

Meditace ve ztišení

Vyznavači kontemplativní modlitby věří, že ticho je Boží "jazyk" a že pokrok v intimitě s Bohem znamená pokrok k tichu. Cituje také různé autory, kteří hovoří o významu ticha a rozjímání. Autorka diskutuje také o tiché meditaci a biblickém žalmu 46:10, který je často používán k obhajobě tiché meditace jako modlitby. Všímá si však, že tato citace je vyňata z kontextu a ve skutečnosti se jedná o pokárání od Boha těm, kteří se proti němu vzpírají. Autorka také zdůrazňuje, že ticho by nemělo být považováno za nadřazené slovům a že Bible nepodporuje představu, že ticho je "jazykem Božím".

Buddhistické propojení

Existuje spojení mezi hnutím charismatické obnovy a kontemplativní modlitbou. Kontemplativní modlitba je známá také jako Modlitba souhlasu nebo Naslouchající modlitba a je praktikována nejen v křesťanství, ale také v buddhismu a hinduismu. Někteří zakladatelé hnutí charismatické obnovy podporují a vyučují kontemplativní modlitbu, ačkoli existují názory, že toto spojení může narušovat křesťanské základy a filosofii.

Je to vůbec modlitba?

Doopravdy kontemplativní modlitba představuje modlitbu tak jak modlitbu prezentuje bible? Někteří autoři a učitelé kontemplativní modlitby tvrdí, že modlitba by měla být oddělením od myšlení a dosažením stavu "nemyšlení". Tato představa modlitby je v rozporu s křesťanskou teorií a praxí, která zdůrazňuje přemýšlení o Božích slovech a dialog s Bohem.

Falešné já a pravé já

Koncept falešného já a pravého já v kontemplativní modlitbě. Někteří autoři, jako Thomas Merton a Thomas Keating, hovoří o rozdílu mezi vnějším povrchním já a skutečným já. Montenegrová upozorňuje na podobnost těchto myšlenek s buddhismem, hinduismem a gnosticismem, které jsou v rozporu s biblickým učením.

Speciální duchovní techniky

Speciální duchovní techniky spojené s kontemplativní modlitbou. Někteří učitelé kontemplativní modlitby doporučují různé techniky, včetně opakování slov nebo frází. Montenegrová upozorňuje na podobnost těchto technik s meditacemi východních náboženství a New Age praktikami.

Montenegrová kritizuje přednášku Thomase Keatinga

Poslední část článku kritizuje přednášku Thomase Keatinga o kontemplativní modlitbě. Montenegrová poukazuje na podobnosti mezi Keatingovými instrukcemi a východními meditačními technikami. Kritika se zaměřuje na synkretnické a nebiblické prvky v jeho výkladu, zkreslení biblických citací, používání psychologického žargonu a jungiánských konceptů spojených s New Age myšlením. Celkově článek zdůrazňuje důležitost zachovávání věrnosti původnímu textu biblických citací.

Detailnější shrnutí jednotlivých článků zde


© 2019-2021 Křesťanské stránky
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky