Buddhistický růženec 

(k čemu se používá)

Katolické a buddhistické růžence jsou velmi podobné
Katolické a buddhistické růžence jsou velmi podobné


Buddhistický růženec se používá v buddhismu k recitování tzv. manter, což jsou "modlitby", které otevírají duchovní svět, nikoliv však způsobem, který by vás přibližoval k osobnímu Bohu Otci a jeho Synu Ježíši Kristu, nýbrž se jedná o okultní praktiku, která se velmi podobně používá v katolictví, rozdíl je jen v tom, že se zaměnily slova.

Co říká Bůh o mantrách, modlitbě růžence a podobných věcech?

Když se tedy modlíte, neříkejte prázdná slova jako pohané. Ti si totiž myslí, že budou vyslyšeni pro množství svých slov. Nebuďte jim tedy podobní, protože váš Otec ví, co potřebujete, ještě předtím, než ho poprosíte." Mt 6:7-8

Co je růženec?

Šňůrka, na které jsou navlečené kuličky, které pomáhají počítat mantry, věty nebo slova. Vyznavači hinduismu či buddhismu je nosí buďto jako náhrdelník nebo jako náramek.

Náhrdelník Mala ॐ s lávou
Náhrdelník Mala ॐ s lávou

Náhrdelník se nosí jako módní doplněk nebo se může použít k meditaci a počítání manter.

Na jaké filosofii stojí mantry a modlitby růžence?

Tato technika prázdného opakování stojí na tom, že lidé se domnívají, že slovem můžete ovlivňovat duchovní realitu, stav vaší mysli, když chcete probudit vaše "božství", nikoliv tedy najít osobního Boha, ale domnělou duchovní entitu, která podle buddhismu či hinduismu sídlí v každém člověku. V něco podobného věří také katoličtí mystici. Nejsem odborník přes složité termíny, ale myslím, že této víře se říká monismus, viz Co je New Age. Jde o neduální hinduismus: Vše je jedno; jeden je ve všem. Místy jsou některé myšlenky velmi podobné těm křesťanským, ale nejde o osobní vztah s Bohem a jedná se tedy o opak křesťanství. Tyto praktiky, které mají za cíl probudit v člověku toto vědomí, křesťana oddělí od osobního Boha Otce a Ježíše Krista.

Co je buddhistický růženec?

Tradiční tibetský buddhistický růženec thengwa (sanskrtsky mála) se používá k počítání odříkávaných posvátných manter. Bývá vyráběn z různých druhů dřeva, kamene, jačích kostí, semen rudrakšových stromů (Elaeocarpus ganitus), vzácný je např. ze semen lotosu. Jeden z nejznámějších symbolům každého Tibeťana se nosí v ruce, omotaný kolem zapěstí nebo pověšený na krku. Typická tibetská thengwa má 108 kuliček, což je nejposvátnější buddhistické číslo. Má i praktický význam pro každého modlícího se, protože pokud je potřeba recitovat mantru stokrát, tak stačí pouze jednou projet thengwu, zbylých osm manter navíc se obětuje ve prospěch všech cítících bytostí. Začátkem i koncem thengwy je tzv. "kulička učitele" ve tvaru stylizovaného malého čhörtenu (stúpy). Po odrecitování 108 manter a "projítí" celé thengwy se růženec otočí a nový cyklus začíná v obráceném směru - "přes čhörten se nechodí", jak rádi říkají Tibeťané. Zbylých sto osm kuliček thengwy je stejných, pouze někdy se pro lepší počítaní manter barevně odlišují 27., 54. a 81. kulička, které rozdělují thengwu na čtyři stejné části. K thengwě se připevňují dva malé proužky - počítadla, každý z nich má 10 kovových kroužků se zakončením ve tvaru malého zvonku. Tato malá počítadla se a používají k počítaní desítek a stovek odrecitovaných cyklů.


© 2019-2021 Křesťanské stránky
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky