Nejsem pod Zákonem

ale pod milostí (Ř 6:14-15)

 Toto je deklarace moji víry: Nejsem pod Zákonem!

Tento článek vzniká jako obhajoba moji víry. Stává se mi totiž občas, že mě křesťané odsuzují za moji věrnost Pánu, za to že chci být vykonavatelem slova, nejen jeho posluchačem. Situace je taková, že se na internetu nebo normálně mezi křesťany sdílím o své víře a když jim řeknu, že dodržuji Šabat a nejím vepřové maso, tak začnou proti mě útočit a odsuzovat mě. A tak jim musím znovu opakovat, nejsem pod Zákonem ale pod Milostí. Mou Hlavou je Kristus. Problém lidem dělá pochopit pojmy a obraty apoštola Pavla, o kterém také apoštol Petr psal, že v jeho listech jsou některé nesnadno pochopitelné pojmy. Chci vám tyto pojmy objasnit pomocí obrázků.

Stěžejní verše - Římanům 6:14-15

Neboť hřích nad vámi nebude panovat, protože nejste pod Zákonem, ale pod milostí. Co tedy? Máme hřešit, když nejsme pod Zákonem, ale pod milostí? V žádném případě!" Římanům 6:14-15

Autorita nademnou je Kristus, který mi dává svobodu. Tato svoboda spočívá předně v tom, že mi odpustil hříchy, které jsem vyznal za předpokladu, že jsem se rozhodl s těmito hříchy skončit a nyní usiluji o ukončení hříšného způsoba života, stejně tak jako jsem podstoupil křest ponořením do vody, který mě doslova očistil od hříchů. Díky takovému křtu jsem před Bohem spravedlivý, ale to že Syn Boží za mě zemřel - nevinný za vinného předpokládá, že už dál nebudu v těchto věcech hřešit. Proto usiluji celým srdcem a ze všech sil být věrný Bohu. I Pavel dosvědčuje že žádný smilník a nečistý nevstoupí do Božího království, čímž dokazuje platnost Zákona - tedy jeho přikázání. Nová smlouva změnila pravidla, ale nezrušila všechna Boží nařízení - a to se týká zejména věřících z pohanů. Už nemusíme obětovat býčky a sloužit v chrámu postaveném rukama. Je tedy logické, že celá řada nařízení se stala zbytečnými. Vždyť právě proto byl Kristus poslán, aby se tyto neužitečné věci již nemuseli dále opakovat!

Dobrý verš o tom jak funguje Boží milost:

Ježíš Kristus je tentýž včera, dnes i na věky. Nenechte se unášet rozličným a cizím učením. Je přece dobré, aby srdce bylo utvrzováno milostí, a ne pokrmy, jež nepřinesly užitek těm, kdo se jimi zabývali." Židům 13:8-9

Tímto prohlašuji, že nikoho nenutím do toho, aby se vyhýbal vepřovému masu, dodržoval Šabat nebo dodržoval celý Mojžíšův Zákon. Říkám jen to, co řekl Bůh, že to pro Boha je ohavnost protože to tak je v bibli. Každý tedy ať se rozhodne, ať se sám rozhodne podle míry své lásky k Bohu, zda chce nadále dělat věci, které Boha pohoršují... Každý je souzen svým vlastním svědomím.
 

Výpis některých ohavností

Hodně křesťanů ale zneužívá Boží milosti, aby si mohli dělat co chtějí. Bůh přece řekl, jaké jednání má v ohavnosti (hebr. H8441 - tó'evá):

  • Nebudeš obcovat s mužem jako s ženou. Je to ohavnost. (Leviticus 18:22)
  • Nebudeš obcovat s žádným dobytčetem a neznečistíš se s ním. Ani žena se nepostaví před dobytče, aby se s ní pářilo. Je to zvrhlost*. Ničím z toho všeho se neznečišťuj, neboť tím vším se znečišťují pronárody, které před vámi vyháním. (Lv 18:23-24; * - hebr. H8397 tevél )
  • Vy tedy dbejte na má nařízení a na mé řády, ať se nedopustíte žádné z těchto ohavností, ani domorodec, ani ten, kdo přebývá mezi vámi jako host. Všech těchto ohavností se totiž dopouštěli mužové této země, kteří byli před vámi, takže země byla znečištěna. (Lv 18:26-27)
  • Každý, kdo se dopustí kterékoli z těchto ohavností, bude vyobcován ze společenství svého lidu. Proto dbejte na to, co jsem vám uložil. Nesmíte jednat podle ohavných zvyklostí*, které byly páchány před vámi. Neznečišťujte se jimi. Já jsem Hospodin, váš Bůh." (Lv 18:29-30; *H8441 - hatto'evót - plural od té'evá)
  • Tesané sochy jejich bohů spálíte. Nebudeš žádostiv stříbra ani zlata z nich, nevezmeš si je, abys nepadl do léčky. Před Hospodinem, tvým Bohem, je to ohavnost. Nevneseš do svého domu ohavnost; propadl bys klatbě jako ona. Budeš ji mít v opovržení, budeš ji mít za hnusnou ohavnost, neboť je klatá." (Deuteronomium 7:25-26; *to'évá - H8441 ohava/ohavnost - tj. všechno to čím Bůh opovrhuje a nenávidí; **weta'ev teta'avennú - H8581: ošklivit/nenávidět/nesnášet)
  • (...) abys nevyhledával jejich bohy a neřekl: "Jak sloužily tyto pronárody svým bohům, tak to budu dělat i já!" Něco takového nesmíš udělat pro Hospodina, svého Boha, neboť všechno, co ony činily pro své bohy, Hospodin nenávidí jako ohavnost; vždyť ony pro své bohy spalují dokonce své syny a dcery." (Dt 12:30-31)
  • Nebudeš jíst žádnou ohavnost." (Dt 14:3 H8441 tó'evá) + Dt 14:7-8, 10, 12-19 atd.
  • Až vstoupíš do země, kterou ti dává Hospodin, tvůj Bůh, neuč se jednat podle ohavností oněch pronárodů. (Dt 18:9)
  • Žádná z izraelských dcer nebude chrámová prostitutka*; ani žádný z izraelských synů nebude chrámový prostitut**." (Dt 23:18; * - qedéšá; ** - qadéš)
  • Nepřineseš nevěstčí mzdu ani mzdu prostituta zasvěceného modloslužbě* do domu Hospodina, svého Boha, ať jde o jakýkoli slib, neboť obojí je Hospodinu, tvému Bohu, ohavností. (Dt 23:19; - v hebr. je "pes" - tak nazván chrámový prostitut)
  • Tu její první manžel, který ji vykázal, si ji znovu za ženu vzít nemůže, když byla poskvrněna, neboť by to před Hospodinem byla ohavnost. (...)" Dt 24:4)
  • Nebudeš mít ve svém váčku dvojí závaží, větší a menší. Nebudeš mít ve svém domě dvojí míru, větší a menší. Budeš mít správné a poctivé závaží, správnou a poctivou míru, abys byl na zemi, kterou ti dává Hospodin, tvůj Bůh. Vždyť Hospodin, tvůj Bůh, má v ohavnosti* každého, kdo páchá něco takového, každého, kdo se dopouští bezpráví." (Dt 25:13 - * H8441 tó'ahavat f.sg. construct)
  • Buď proklet muž, který zhotoví tesanou nebo litou sochu, ohavnost před Hospodinem, výrobek rukou řemeslníka, a uloží ji v úkrytu." A všechen lid odpoví a řekne: "Amen."" (Dt 27:15)


Když shrneme všechny ty ohavnosti, všechno to co Bůh nenávidí, křesťané si vybírají jenom něco. Je tedy jasné, že na jednu stranu pokračují v dodržování Zákona - Tóry a uznávají že Tóra je dobrá a je třeba se ji řídit. Na druhou stranu, ale vypouští ustanovení o jídle - budíš v Nové smlouvě to Pavel odmítá. Nicméně, je třeba si uvědomit, že apoštolská rada církve nepovolila jíst jídlo obětované modlám ve Skutcích apoštolských 21:25, aj. Takže je zde protimluv. Na jednu stranu Nový Zákonem se neřídí, a zároveň řídí, podle toho koho poslouchají. Já bych to shrnul slovy apoštola Pavla ať každý má svobodu podle míry svého svědomí. Za mě však vepřové maso patří k tomu čím Hospodin opovrhuje - tohle téma je však v křesťanských kruzích tabu, proto za něj sklízím odsouzení. Ale já nechci aby bylo tabu, ale aby lidi skutečně četli celou bibli a věřili, že Boží slovo je platné stále a je věčné, jeho smlouva věčně trvá, neboť jeho přikázání Tóry byly dána navždy. Nakonec nejzajimavější je Dt 25:13, ze kterého vyplývá že pro Hospodina je každý kdo páchá nepravost jako modla - Bůh ho má v ohavnosti - je totiž takto nazván. V celém tom oddíle modly jsou nazávýny ohavností. Shnrout ho můžeme slovy:

  1. Bůh má v opovržení člověka, který se dopouští zvrácených sexuálních hříchů
  2. Bůh má v ohavnosti každého, kdo uctívá jakékoliv modly a uctívá cizí bohy a jakkoliv se s nimi spojuje. Takový člověk nemůže být požehnán.
  3. Bůh má v ohavnosti pokud někdo jí z těch věcí, které Bůh zakázal.

Ale skrze Krista Ježíše, můžeme najít záchranu, pokud usilujeme o nápravu těch věcí. Stejně tak jako Bůh neschvaluje homosexualitu, každý má hledat Boha a usilovat o odvrácení se od hříchů. Za tohoto předpokladu mu skrze Krista jsou odpuštěny hříchy. Jakmile se ale člověk smíří se svou situací a identifikuje s hříchem, například s homosexualitou, začne se smiřovat s tím, že je to vlastně v pořádku, tak upadá pod vliv klamu a prázdného náboženství. Ale s upřímným postojem, kdy berete vážně to co Bůh říká jak v Tóře tak v Novém Zákoně, vám jsou hříchy odpuštěny a vy máte svobodu v Kristu, Zákon nad vámi už nemá moc a tak máte moc překonávat hřích.

Zaslíbení pohanům z Izajáše 56

Úryvek z bible, který jsem dnes četl právě na toto téma. Z něj je jasně patrné, že přikázání dodržovat svěcení soboty (den odpočinku se světí od pátečního západu slunce až do sobotního západu slunce) je platné i pro křesťany:

Toto praví Hospodin: "Dodržujte právo, jednejte spravedlivě, protože má spása se už přiblížila, už se zjevuje má spravedlnost. Blaze člověku, který tak jedná, lidskému synu, který se toho drží a dbá na to, aby neznesvěcoval den odpočinku, který se má na pozoru, aby jeho ruka neučinila nic zlého." Ať neříká nikdo z cizinců, kdo se připojil k Hospodinu: "Hospodin mě jistě odloučil od svého lidu." Ať neříká kleštěnec: "Hle, jsem strom suchý." Neboť toto praví Hospodin: "Kleštěncům, kteří, dbají na mé dny odpočinku a volí to, co si přeji, kteří se pevně drží mé smlouvy, dám ve svém domě a na svých hradbách památník s jménem lepším než synů a dcer: Dám jim jméno věčné, jež nebude vymýceno." Těm z cizinců, kteří se připojili k Hospodinu, aby mu sloužili a z lásky k jeho jménu se stali jeho služebníky, praví: "Všechny, kdo dbají na to, aby neznesvěcovali Šabat," (tj. den odpočinku) " kdo se pevně drží mé smlouvy, přivedu na svou svatou horu a ve svém domě modlitby je oblažím radostí, jejich oběti zápalné a obětní hody dojdou na mém oltáři zalíbení. Můj dům se bude nazývat domem modlitby pro všechny národy, je výrok Panovníka Hospodina, který shromažďuje zahnané z Izraele. Shromáždím k němu ještě další, k těm, kteří už k němu byli shromážděni."  Izajáš 56:1

Podle mě je to moc pěkné zaslíbení a bylo by škoda ho rušit jenom protože křesťané velmi často nemají víru v platnost Božího slova a Božích zaslíbení. Je škoda, že křesťané tak málo věří Bohu, že neberou vážně co říká. Dodávám, že nevím zda všichni cizinci té doby byli kleštěnci, zda se verš vztahuje jen na cizince - kleštěnce, nebo na cizince a kleštěnce, ale srdcem se přikláním k druhé variantě. Jsou to slova, která jsou jednoznačně určena nám věřícím z pohanů.

Farizejové a zákoníci rádi útočí

Aby nedošlo k omylu tak předem musím vysvětlit, že bible dělá velký rozdíl mezi bratry v Kristu, čili církví Kristovou, která se schází kvůli tomu, že mají stejné smýšlení v Kristu a jeden cíl, kterým je Kristus. A Kristus je nejen láska, ospravedlnění, odpuštění a posvěcení, ale také pravda, právo a soud. To poslední znamená zdravý úsudek, který je postaven na Božím slově, ne na lidském učení nebo náboženských doktrínách. Takže bible dělí na tuto církev a lidi ze světa, na zrádce (např. 1. Janův 3) či ty kdo pronásledují církev. A právě o tom posledním chci psát v této sekci. Jde o to, že někteří křesťané, kteří ač se počítají k církvi, nikoliv ke světu, hledají Krista občas jsou svedeni k tomu, že jednají jako lidé ze světa, jako ti, kdo pronásledují, místo jako zastánci pravé víry.

Takže, od křesťanů se často setkávám s tímto pokryteckým jednáním, které svědčí o nečistých záměrech v srdci. Když někdo položí takové záludné otázky je z toho jasné, že jeho mysl není plně zaměřena na Krista nebo nemá dostatečné poznání o Kristu. Jsou to otázky typu jestli také dodržuji všechny přikázání a svátky Tóry a zda jsem se nechal obřazat. Oni totiž nechápou, že Bůh se dívá na srdce a hodnotí úmysl. Nejde vůbec o vnější obřízku těla, ale o obřízku srdce. Ospravedlnění nepřichází na základě skutků, ale na základě víry. Abraham nebyl ospravedlněn na základě toho co vykonal, ale na základě víry ve věci budoucí, které ještě nebyly realizovány. Pro pohana je pochopitelně těžké seznámit se se všemi přikázáními nebo svátky, které jsou v Tóře a to vstupování do plnění těch věcí je proces na celý život. Nežijeme ve společnosti židů, nevíme tolik jako oni a veřejný život se řídí jiným kalendářem než mají v Izraeli. Chápete to, že někdo se chce přiblížit k Bohu a najednou těmto lidem, kteří patří k církvi, vstoupí do srdce satan a položí vám takovou podpásovku, že vlastně byste měli dodržovat všechny přikázání, takže vlastně sami působí jako ti židé, jako ti farizejové, kteří na křesťany kladli nepřiměřené nároky a sami nedodržovali ty věci, které Bůh po nich chtěl. Apoštol Pavel o těch zrádcích lidech řekl:

Ale ani Titus, který byl se mnou a je Řek, nebyl přinucen dát se obřezat, totiž kvůli těm záludným falešným bratrům, kteří se vloudili, aby vyšpehovali naši svobodu, kterou máme v Kristu Ježíši, a aby nás zotročili. Těm jsme ani na chvíli neustoupili a nepoddali se, aby při vás zůstala pravda evangelia." Galatským 2:3-5

Dotyční lidé svými slovy takto připomínají právě tyto zrádné bratry, kteří opustili církev a vynášeli důvěrné informace a pomlouvali ji. Nikdo by neměl takto jednat a každý by si měl ještě jednou překontrolovat, jestli jeho slova nejsou pokrytecká. Pokud člověče, nechceš dodržovat celý Zákon, tak proč naznačuješ, že já bych ho celý dodržovat měl?

Opakuji: to co činím nečiním na základě nutnosti, ale na základě dobrovolnosti a na základě posouzení vlastním svědomím. Zákon se završuje v Kristově milosti těm kdo ho opravdově chtějí následovat.

Podobně:

Když jsem ale spatřil, že nechodí přímě podle pravdy evangelia, řekl jsem Petrovi přede všemi: "Jestliže ty, který jsi Žid, žiješ pohansky a ne židovsky, proč nutíš pohany k židovství?" Galatským 2:14

Stejnou logiku mohu obrátit:

Jestliže ty, křesťane, žiješ pohansky a ne křesťansky, dokonce ani židovsky, proč nutíš pohany k židovství?

Nároky na svou víru si každý stanovuje sám podle toho jak ho Pán vede a na nápravu každý potřebuje určitý čas.

Poslední poznámka. Apoštolové se ve Skutcích apoštolských shodli, že na křesťany není nutné klást vysoké nároky. Ale z dopisů určených církvích jasně vidíme, že ty nároky jsou poměrně jasně dané a nejsou malé. Jak si to vysvětlit? Je to jistě tak, že apoštolové psali o tom, že nově obrácení křesťané potřebují nejdříve řádnou výuku a vedení a nemůžeme na ně zprvu klást velké nároky. S postupem času, když už více rozumí Božímu Slovu a řídí se jím, můžeme od nich očekávat více. Podívejte se třeba jak přísně působila první církev, když čtete instrukce v 1. Timoteovi 5. kapitole. Církev té doby rozhodně nebyla rozpustilá, ale měla jasně daný řád a autority, které bylo třeba poslouchat. Takže doopravdy nebylo to tak, že by si každý mohl dělat co chtěl a Božím přikázáním se nikdo neřídil, jak mohlo vyznít z Sk 15:19-20.

Nejasnosti? Napište mi!

V případě, že vám něco není jasné mě prosím kontaktujte. A to i v případě, že bych měl ještě něco lépe vyjasnit. Tvrzení, že není třeba dodržovat Tóru odmítám, ale netvrdím, že je třeba dodržovat celou Tóru. Každý ať se řídí svým svědomím. Berte bibli vážně! Boží slovo stále platí a je věčné! Nikdo nebude rušit jeho platnost!


- Bonus -

Invertovaný obrázek pro vytištění si můžete stáhnout zde.

Ať už čteme v bibli v Mojžíšově Zákoně nebo v Žalmech, velmi častými slovy jsou hebrejské slova mišpat a tcedeq, které obě odkazují na spravedlnost. Spravedlnost vnímáme ve dvou rovinách buďto z pohledu Boha nebo z pohledu člověka jako soubor ustanovení a nařízení daných Bohem, které má člověk dodržovat. Slovo Mišpat představuje hlavně soud a právo. Představte si že staršovstvo či rada města seděli v bráně, kde se setkávali a jednali spolu. V těchto místech se rozhodovalo, vedli se tam soudy a uzavírali obchody. Spravedlivý obchod byl takový, který probíhal podle určitých pravidel. Mišpat také znamená míra, něco podle čeho můžeme měřit a soudit. Slovo tcedeq zase znamená spravedlnost více orientovanou na toho kdo ji vykonává, na spravedlivé činy. Ještě jedno slovíčko bychom se mohli naučit, je to Pravda: Emet. Tóra je Pravda. Cílem Tóry je Chesed - laskavost a milosrdenství, což je v podstatě láska. Tóra (Mišpat a Tcedeq) zajišťuje spravedlnost a snaží se nás vychovat k chesed, k milosrdenství. Tóra je učení na celý život, jehož podstata spočívá v tom, že ji praktikujeme. Mít bibli a číst ji, ale neřídit se jí je pošetilost. Nestačí o ní jen filosofovat nebo ji teoreticky rozebírat na teologickém semináři. Žádný teologický seminář vás nenaučí jak žít bibli, jak žít Tórou a jak zachovávat Boží věrnost. Můžete ji mít nastudovanou do posledního hebrejského slovíčka a hebrejský jazyk ovládat jako historik, ale to vám ještě nedává jistotu, že jste porozuměli Božímu slovu. Boží slovo se musí vykonávat.

© 2019-2021 Křesťanské stránky
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky