Terminologie: Osvícení

(New Age)

V buddhismu

V buddhismu se používá slovo bódhí. Zatímco v křesťanství je osvícení něco co vykonává Bůh na člověku, který se rozhodl učinit pokání ze svých hříchů, navrátit se k Bohu a následovat Krista, osvícení v buddhismu "je však nutné realizovat probuzení vlastními zásluhami. Není nikdo jiný, kdo by nás mohl svou mocí osvítit, nebo nějakým jiným způsobem očistit a předat nám tak své vlastní intuitivní poznání. Ani výraz probuzení není nutně spojen s představou, že nás musí někdo nebo něco probudit." (zdroj wikipedie).

V křesťanství je osvícení působeno Duchem Svatým poté, co byl člověk pokřtěn ve vodě a v Duchu Svatém a je dáno zadarmo, stejně jako odpuštění hříchů. Křesťanství učí, že není možné dosáhnout odpuštění hříchů vlastními zásluhami. Další rozdíl je v tom, že v křesťanství osvícení znamená osobní vztah s Bohem, Duchem Svatým, který je osobní. Kdežto v buddhismu je brahman - "zcela nepopsatelný základ všeho. V hinduismu je brahman neměnná, nekonečná a neprojevená realita božské podstaty bytí, hmoty, energie, času a prostoru v tomto vesmíru." (zdroj wikipedie) A je neosobní.

Átma

Átma či átman je hinduistický termín označující pojem o individuální podstatě či individuální identitě každého jedince a do češtiny se překládá většinou jako jáství, já, duše nebo nadduše.

Brahman a átma je totéž

"Pokud jde o vztah mezi nejvyšším kosmickým fenoménem brahma a duchovní podstatou člověka, dospívají všichni autoři upanišad k jednotnému závěru - k přesvědčení o jejich totožnosti." D. Zbavitel: Upanišady. DharmaGaia, Praha 2004, 1. vydání str. 15 (Předmluva).

 
© 2019-2021 Křesťanské stránky
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky