1. List Korinťanům (Korintským) 

Dva druhy soudu (4.)

Apoštol Pavel církvi Boží

Opakování

V první kapitole Pavel řekl, že Korintští mají být dokonale spojeni v téže mysli a v tomtéž úsudku. Ve druhé kapitole Pavel napsal:

Ale přirozený člověk nepřijímá věci Božího Ducha, neboť jsou mu bláznovstvím, a nemůže je poznat, protože musí být posuzovány duchovně. Kdo však je duchovní, posuzuje všechno, sám pak není posuzován od nikoho. Neboť: "Kdo poznal Pánovu mysl, aby ho poučil?" A my máme mysl Kristovu!" 1 K 2:14-16

To dokonale osciluje s Jakupovým stanoviskem, že muž, který je "dokonale" seznámen s Božím slovem a neselhává v něm je dokonalý a nehřeší, neboť ovládá celé své tělo. Takový člověk je schopen posuzovat, rozlišovat, porovnávat, zkoušet - čili je kompetentní k vynášení soudu.

Nebuďte mnozí učiteli, bratři moji; víte, že budeme mít přísnější soud. Všichni přece v mnoha věcech selháváme. Jestliže někdo neselhává ve slově, je to dokonalý muž, schopný udržet na uzdě také celé tělo." Jk 3:2 NBK

Řekli jsme si, že slovíčka dokimazejn a pejrazejn znamenají zkoušet, testovat, ověřovat. S tím rozdílem, že dokimazejn je vhodnější slovíčko pro rozlišet, porovnávat či zkoumat, kdežto pejrazejn je vhodnější pro pokusit, pokoušet, ale výsledek je stejný: ověřit, vyzkoušet. 

Tyto dvě vlastnosti jsou zcela zásadní a potřebuje je mít každý křesťan. Tyto vlastnosti vylepšujeme s tím, jak se učíme rozumět Božímu slovu, a to nejen překladu, ale i významu řeckým či hebrejských slovíček.

Slovíčko krinejn (κρίνειν) se zdá mít významů podstatně víc, ale jeho hlavní definice odlišovat, rozlišovat nebo oddělit. Všechny tři řecká slovíčka se používají v kognitivním procesu odlišování pravdy od lži a poznávání hříchu či pravdy. Pravda je vědomí či uznání reálného stavu v němž se nacházíme: v hříchu nebo v nevinnosti. Abychom to mohli posoudit porovnáváme s Božím slovem. I když krinejn znamená také soud, není to nic negativního, neboť cílem soudu je poznání pravdy. Stejná role soudu je i u hebrejského slovíčka pro soud: mišpat. Slovíčko mišpat jsem vysvětlil v dodatku u tohoto článku (je tam obrázek - schéma).

Další význam slovíčka krinejn podle Thayer's Greek Lexicon je: hodnotit, myslet, vybrat si, považovat, určit, vyřešit, rozsouditvládnout.


Soud je tedy základní věc, která se očekává od každého křesťana, který má dostatečnou znalost Božího slova a to především v záležitosti posuzování vlastního hříchu; kdo má však dostatečně hlubokou znalost Božího slova, může také pomáhat nemluvňatům k tomu, aby se probraly ze svých klamů a omylů (protože veškeré písmo je vhodné k vyučování a nápravě).

Rozsuzování sporů

Slovo soud se také používá pro situaci, kdy dva lidé mají mezi spor a potřebují, aby je někdo rozsoudil, někdo kdo je nad věcí a má dostatečnou znalost Zákona, aby dokázal vynést spravedlivý rozsudek. V šesté kapitole, ale Pavel upozorňuje, že pro křesťany je lepší, pokud umí trpět škodu když se neumí dohodnout, než aby museli být rozsuzováni někým jiným. Očividně tyto lidské soudy nejsou vždy dokonalé a pro každého soudce je lepší, pokud se dva lidé dokáží dohodnout, než aby musel řešit dilema s tím, že v některých situacích řešení soudní řešení nepřinese dokonalou spravedlnost.

Ohledně Pavlovy vítky, že se nemáme soudit před nevěřícími, máme-li spor s členy vlastní církve, k tomu není co dodat. To je jasné. Avšak podstata nám nesmí uniknout, že je zde stále řeč o souzení. Zastánci tvrzení, že se křesťané nemají soudit, tedy nemají pravdu. Pavel zde legalizuje soud.

Jak se někdo z vás odvažuje, když má [něco] proti druhému, soudit se před nespravedlivými a ne před svatými? Nevíte, že svatí budou soudit svět? A budete-li vy soudit svět, jste snad nehodní soudit ty nejmenší věci? Nevíte, že budeme soudit anděly? Čím spíše tedy věci tohoto života? Když už tedy máte soud ohledně věcí tohoto života, osazujete jej těmi, kterými církev pohrdá?" 1 K 6:1-4

Vidíme tedy, že soud uvnitř církve není vyloženě vyloučen, avšak předpokládá se, že musí existovat nějaká nestranná osoba, která ty dva lidi rozsoudí, jinak když se nedokáží domluvit nebo ustoupit spor přetrvává.

Říkám to k vašemu zahanbení. To mezi vámi není ani jediný moudrý, který by mohl rozsoudit své bratry?" 1 K 6:5

Zajímavý detail této kapitoly je, že Pavel předpokládá, že by v církvi měla být osoba, která dokáže rozsoudit spor mezi dvěma bratry a to tak, aby toto rozhodnutí mělo dostatečnou autoritu. Neumím si totiž představit soudce bez autority, který by o něčem rozhodl, ale zúčastněné strany by se nepodřídili rozsudku. Co pak s takovými lidma? Vyloučit je z církve? To Pavel neobjasňuje. Zdá se však přinejmenším že podle 1 K 5:10-11 je možné jejich spory trpět dokud se nezačnou mezi sebou rvát nebo loupit...


Odsouzení hříšníků

Další detail, který nesmíme přehlédnout je fakt, že Pavel opět odsuzuje hříšníky (již potřetí). Sice jen opakuje předchozí výpis, ale tentokrát doslovněji uvádí homosexuály (aktivní i pasivní).

Cožpak nevíte, že nespravedliví nebudou dědici Božího království? Nemylte se! Smilníci ani modláři, cizoložníci, zženštilí ani homosexuálové, zloději ani lakomci, opilci, utrhači ani rváči nebudou dědici Božího království." 1 K 6:9-10

Lze z toho jasně vydedukovat, že toto je pro věřící z pohanů minimum, které musí splnit. Nelze tolerovat hřích, tak jak to dělají některé církve jako například Bethel (jmenovitě Redding), kde udělali kompromis s hříchem (LGBTQ) a tím se zařadili mezi sekty, neboť hlásají jiné evangelium než apoštol Pavel. Před tím, než člověk může být spasen musí činit pokání a to znamená udělat rozhodnutí, že již v dané věci nebude hřešit - přijme novou identitu, podle Pravdy evangelia a nebude žít tím starým životem jako doposud.

© 2019-2021 Křesťanské stránky
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky