Hinduismus:

Fikce vs realita (2. díl)

Úvod

Cílem tohoto článku je prokázat škodlivost a nebezpečnost vizualizačních a meditačních technik a to zejména s ohledem na křesťanskou věrouku. Veškeré informace v tomto článku jsou interpretovány z pohledu bible, z pohledu fundamentálního křesťanského pohledu. Tento článek se opírá o dílo "Visualization in Hindu Practice", autor Sthaneshwar Timalsina,  zveřejněno květen 2017 na academia.edu. Autorem tohoto článku, včetně překladu jsou Křesťanské stránky (lokalizované na webnode.cz a FB: Křesťanské stránky webnode).

Význam barev

Oranžová tučná v citované části je varující. Červená tučná v citované části je velmi závažné tvrzení, někdy až šokující. Žlutou tučnou barvou jsou věci, které jsou vhodné k zapamatování. Tmavě modrou barvou tučně jsou části, které jsou zajímavé pro pochopení hinduismu, ale pro další studium v souvislosti s meditacemi a vizualizacemi v New Age nebo v křesťanství, už není nutné si je pamatovat.

Termíny

upásaná - Tímto slovem autor označuje různé vizualizační praktiky; termín je převzat z védské literatury. Termín se používá pro meditativní praxi nebo uctívání různých božstev. Význam slova upásaná se dá přeložit jako "znát něco jasně" nebo "mít důvěrnou znalost o něčem" (str. 24).

subjekt - meditující jedinec, praktikant vizualizace

korelace - souvztažnost

relace - vztah mezi objektem vizualizace (vizualizovanou entitou) a praktikantem jógy, který si vytváří představu o objektu (například sledovaného obrazu, mandaly).

mantra - slovo nebo fráze, která se vyslovuje nahlas, za účelem meditace a kultivovaní určité představy nebo božstva. S každou mantrou je spjata nějaká myšlenka či představa, není to jen zvuk.

Fikce vs. realita

Historický vývoj

Následující citace ze sekce Historický vývoj, popisují jak fungují vizualizace v hinduismu. 

"Vizualizace neboli 'vnímání věcí' " je "nezbytným krokem k rozpoznání reality." (str.3)

Co nám tato věta říká je, že z pohledu hinduismu, realita není to co běžně vnímáme při každodenní činnosti, ale ryze to co se vytváří v mysli během meditační a vizualizační praxe. V bibli nikde nic takového nenajdeme, že bychom měli provádět meditace, k tomu, abychom mohli najít Boha. Nesprávnými překlady bible a vlivem nekřesťanských učení však u některých křesťanů mohl vzniknout dojem, že meditace jsou biblí podložené. To kam hinduismus a jogínské praktiky ve skutečnosti směřují je vytvoření iluzorní (klamné) reality uvnitř vysněného světa v mysli, který si člověk "vysní" a vybuduje pečlivým utvářením detailních představ a jejich skládáním dohromady.

"Tři klíčové aspekty hinduistického náboženského života zahrnují rituály (včetně védských obětí), meditační praktiky nebo vizualizace a výklady." (str.4)

Vizualizace v tantře probíhá tak, že "V tantrických vizualizačních postupech jsou božstva, mandaly nebo jiné entity vizualizovány na určitých místech v těle (oko, obočí, srdce, základna, koruna atd.) Nebo ve světě (nebe, jezero, kremační půda nebo jakékoli jiné pozadí) );". Jedná se o složitou techniku, která vyžaduje pokročilé znalosti, dobrou představivost a koncentraci. Představy se vrství na sebe a vykreslují do nejmenších detailů. Přitom jogín musí mít znalost významu jednotlivých obrazů. "Je vytvořen specifický vztah ("relace", pozn.překl.) mezi objektem vizualizace a vizualizovaným subjektem." Tomuto vztahu se říká relace. Slovo vztah pro nás je podstatné, neboť právě enormní množství času, které člověk musí věnovat kultivaci tomuto vztahu k představám řadí tuto praktiku mezi nebezpečné modlářské praktiky, samozřejmě z pohledu křesťanství. Kromě toho, že se subjekt oddává svému vnitřnímu světu, otevírá se vnějším duchovním vlivům, které na něj působí a oddělují ho od Boha, tak jak ho známe v křesťanství, zatímco ďábel předsouvá falešnou představu boha. S tímto duchovním vlivem se zároveň snižuje schopnost rozumět Božímu slovu - bibli, neboť je to právě Bůh který dává porozumění Božímu slovu. Toto porozumění je narušováno v důsledku aktivní modlářské činnosti. 

Vizualizace nezahrnuje pouze představy božstva, ale také emoce nebo určitou myšlenku, která toto božstvo reprezentuje. Z toho vyplývá, že pokud pod vlivem falešného učení přijmete za svou tuto myšlenku a začnete nad ní meditovat, věnovat ji více času a představovat si ji ať už v konkrétní či abstraktní formě, je to to samé, jako byste uctívali ono božstvo. Na jménu Božstva totiž až tak nezáleží, jde o podstatu a charakteristiku, kterým se toto božstvo vyznačuje. S tím souvisí mnoho symbolů počínaje vizualizací určitých barev, emocí nebo charakteru. Jako příklad kultivované emoce uveďme soucit nebo altruismus. U tibetského buddhismu se člověk setká se soucitem ke všem bytostem, který se navíc podporuje mantrou. Podobně to může fungovat i v hinduismu, kde mantry také lze využít.

"Důsledkem toho je, že věci, které si představujeme, transformují postoj subjektu ke světu, a tato transformace vede k jistému stupni klidu. V podstatě, ačkoli jsou objekty vizualizace smyšlené, jejich účinek v mysli je skutečný." (str.3)

K tomu je nutno dodat, že tento klid nepochází od Boha, je to falešný klid, který vzniká v důsledku koncentrace a falešné filosofie. Základem této víry je, že stačí jen 1% této filosofie a zbytek už stačí jen meditovat, meditovat a meditovat a vaše mysl a váš pohled na svět bude změněn. Je to velmi závažné, protože sami hinduisté věří v realitu a skutečnost těchto změn, nejen na vaši mysl, ale i na vaše tělo. Tím se změní i váš pohled na bibli a vaše koncepce na Boha. Už tím že člověk věnuje hodně času meditaci, místo toho aby studoval bibli - Boží slovo a snažil se ho aplikovat v každodenních dobrých skutcích, to má negativní vliv. Křesťan, který začne praktikovat meditaci ztrácí ponětí o tom jak správně interpretovat bibli a ztrácí citlivost na pravého Ducha Svatého. Pokud s tím začnete, doslova vás oddělí od Boha. Místo toho pak člověk přijímá falešnou náhražku reality a vztahu s Bohem, podstrčenou satanem, který přichází jako anděl světla a podstrkuje tento falešný iluzorní mír v duši. Tato negativní transformace je skutečná a může vás definitivně oddělit od Boha, protože časem přestanete rozumět pravé hodnotě vykupitelovy oběti na kříži, tedy oběti Ježíše Krista.

Když jsem překládal tento článek udělal jsem si poznámku k realitě, která se vytváří v mysli praktikujícího:

Účinek je skutečný pouze v mysli subjektu, tzn. nemá nic společného s objektivní skutečností; dochází k transformaci mysli, nikoliv k objektivní transformaci v objektivní skutečnosti. Takže pokud si meditující bude představovat klid, bude sice klidný, ale jeho mysl bude uzavřena do této iluze, kterou si meditující sám stvořil. A bude jako zdrogovaný člověk. A pokud si bude představovat lásku, bude mít představu že tuto lásku má a že je na ní napojen, ale objektivní realita je jiná, že jeho charakter se nezměnil v tom smyslu, že by disponoval tou láskou v křesťanském smyslu; bude mít pouze iluzi o lásce, kterou si představil. Může si taky představovat, že levituje a bude se mu to jevit jako realita, ale objektivní realita je, že tělem je stále na zemi.


© 2019-2021 Křesťanské stránky
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky