Vytvořeno z vaší mysli: vizualizace (Marcia Montenegro)

Autor: Marcia Montenegro, Překlad: Křesťanské stránky webnode, Copyright k překladu: Křesťanské stránky webnode, zdroj: Out of your mind: Meditation and Visualization.

Kdo je Marcia Montgomery

Autorka dříve praktikovala tibetský buddhismus, zen-buddhismus, vizualizaci a psychické techniky, které se naučila od lidí, kteří byli do těchto technik hluboce zasvěceni.

Také zažila trans / meditativní stavy jako součást své astrologické praxe a metod osvojených ve třídách psychického vývoje (slovo "psychic" má více významů a autorka dovysvětluje, že dělala východní meditace, nic se spiritismem nebo čarodějnictvím, pozn. překl.)

O relaxačních technikách a hudbě

Hlas povídá: "Zavři oči ... uvolni se ... Ať každý sval se uvolní ... Vypni svou mysl ... uvidíš sebe jako oblak ... vznášející se ... lehčí a lehčí ... "

Slova jako tato, forma řízené meditace, se dnes slyší ve výukách zaměřených na snižování stresu, v lekcích lidského potenciálu a na relaxačních nahrávkách. To je to, co David myslí v Ps. 19:14 když říká: 

"Let the words of my mouth and the meditation* of my heart Be acceptable in thy sight, O Lord, my rock, and my redeemer." Žalmy 19:14

Nechť slova z mých úst a meditace mého srdce je přijatelná před tebou Hospodine." Žalm 19:14

(*Nesprávně přeložený verš z hebrejštiny do angličtiny slouží jako podklad či argument pro to, že na meditačních technikách není nic špatného a křesťané jej smí praktikovat. Český Ekumenický Překlad mluví o rozjímání: "Kéž se ti líbí řeč mých úst i to, o čem rozjímám v srdci, Hospodine, má skálo, vykupiteli můj!" Žalmy 19:15, avšak ani v tomto případě původní slovo הִגָּיוֹן [hagájón] nevyjadřuje relaxační techniky, nýbrž přemýšlení o Božím slově - hloubání, přemítání - nebo také rozeznění či vykreslení hudby - skládání? hudby, pozn. překl.)

Je meditace jen další formou modlitby?

Existuje jasný rozdíl mezi biblickou meditací, což znamená reflexi (*reflexe vůči Božímu slovu, které čtete = přemítání, pozn. překl.), oddanost a rozjímání které využívá mysl, a výše uvedenými meditačními technikami, které se často učí, aniž by se použilo slovo "meditace".

Dnešní meditativní praktiky pochází z hinduismu

Meditace, jak se dnes vyučuje a praktikuje na západě, pochází z praktik a víry hinduismu a buddhismu. V hinduismu je cílem meditace uvědomit si, že osobní identita člověka je bariérou v pravdě, že skutečné já je součástí božského božství, což je konečná realita. [1]

(* Tyto termíny nemají nic společného s křesťanstvím, pro jejich správné pochopení doporučuji přečíst článek od Marcia Montenegro: Co je New Age?  a článek o Filosofii P. P. Quimbyho, který byl zakladatelem hnutí New Thought. U frází, které představují přesnou shodu s Quimbyho filosofií uvedu hvězdičku* za slovem.)

Mysl v hinduismu i buddhismu je vnímána jako součást hmotného těla a proto je překážkou duchovního osvícení.[2] Meditace je navržena tak, aby vynechala (*"přeskočila") mysl pomocí speciálních dýchacích technik.[3] Konečným cílem je samádhi (* Slovo označující buddhistickou a hinduistickou meditační praxi rozvoje soustředění, znamená "připevnění", "ukotvení" mysli na jeden objekt, pozn. překl.) bez poznání, nebo vstřebání do stavu čistého vědomí prostřednictvím uvolnění mysli a ztráty vědomí sebe sama a vědomí o sobě a o předmětu [4]: "Mysl, která tak dlouho stála mezi námi a naší pravou přirozeností byla překonána." [5] Jeden z nejčastějších způsobů jak to udělat je prostřednictvím různých forem jógy, včetně populární hatha jógy učené na západě. [6] "Ačkoli se jejich prostředky mohou lišit, všechny jogické stezky se snaží překonat dualitu v jednotě", tak aby byla překonána "mylná víra v sebe samého jako odděleného jedinečného jedince odděleného od Boha." [7] Vydechování je "odevzdávání našeho ega" a přechod od připoutání k "nepřipoutání". [8]

Tato importovaná meditace je obvykle reprezentována jako prostředek k uvolnění nebo snížení stresu. To však nikdy nebylo účelem meditace v hindské nebo buddhistické podobě. Někdy se toto "relaxační" cvičení učí vizualizací a dechovými cvičeními a má mnoho skrytých nebezpečí. Během meditace mysl často přechází do pozměněného stavu vědomí, známého také jako lehký trans nebo hypnotický stav. [9] Cvičení jsou tak navržena aby to vyvolala. V takovém stavu je racionální úsudek a rozlišování pozastaveno a mysl je vysoce sugestivní a otevřená všem přítomným vlivům. V jedné lekci které se spisovatel zúčastnil byl student, který usnul pokárán, protože mu měl minou "duchovní cestu" která byla součástí toho cvičení.

Tento stav mysli není stejný jako spontánní snění během dne, tiché rozjímání (kontemplace) nebo vědomá racionální koncentrace. Euforie nebo mír, které mnozí zpočátku prožívají, je krátkotrvající a klamná. Instruktoři těchto technik, kteří je učí jako duchovní disciplínu, často varují studenty, že psychické zážitky a nadpřirozená setkání jsou běžné, někteří z nich mohou být děsivé a že dýchací techniky mohou být nebezpečné [10] . Účinek pro některé lidi je podobný drogovému tripu. Je to tento stav mysli, během kterého má člověk kontaktovat průvodce z duchovního světa. [11]

Když jiná osoba vede meditaci, nazývá se vedená či řízená meditace, vedená obrazotvornost nebo vedená vizualizace. Tato spisovatelka byla poprvé představena svému duchovnímu průvodci (zvanému duchovní mistr) prostřednictvím meditačního cvičení s průvodcem (slovo "guide" možno překládat také jako vůdce, pozn. překl.). Třídě bylo řečeno, aby opakovala stejnou meditaci pro budoucí kontakt s duchovním průvodcem a že v určitém okamžiku bychom měli být schopni kontaktovat průvodce (nebo aby nás kontaktoval), aniž bychom tento proces potřebovali.

Buddhistické spojení:

Buddhistická meditace (také nazývaná "všímavost") která se učí na západě je obvykle spojena s tibetským buddhismem nebo se  Zen-buddhismem, ateistickým / agnostickým náboženstvím. Cílem je vyprázdnit mysl a oddělit se od pocitů a myšlenek, a nakonec uvědomit si, že neexistuje žádné individuální já.[12] To je také cíl pro každý okamžik probuzení; meditace (Zen buddhisté ji obvykle nazývají "sezením") je praxí a přípravou k tomu určenou.[13] Ve skutečnosti jde o to, nemít vůbec žádný účel, ale pouze "být v aktuálním okamžiku" po celý život, bez hodnocení nebo připoutanosti.[14] Toto pochází z Buddhova učení, že touha způsobuje veškeré utrpení.[15] Po dýchání během sezení si má student uvědomit, že "Vy i já jsme jen houpající se dveře."[16]  

Tibetský buddhismus, který je více esoterickou a mystickou formou buddhismu, využívá ovládání dechu a vizualizaci k trénování mysli, kde se může zaměřit na Sunjatu, "nezbytnou prázdnotu fenomenálního světa", a dosáhnout stavů, kde "smysl pro zážitek přestává" existovat."[17]

I když je tato myšlenka přitažlivá pro ty, kteří se obávají, že jsou ovládáni emocemi a strachem, výsledkem tohoto oddělení může být dočasné zcitlivění nebo falešný mír. Odloučení ve skutečnosti vyplývá z odpojení normálních myšlenek, emocí a tužeb. Ačkoli se tato všímavost učí jako způsob, jak se vypořádat se stresem, je jen slabě maskovanou formou buddhistické meditace.

Ježíš řekl: "Přišel jsem, aby mohli mít život a měli ho hojně" Jan 10: 10b NBK

V žalmech čteme o vylévání srdce, smutných i radostných pocitů, které jsou utěšovány a povznášeny potěchou nalezenou v Bohu.

Okultní připojení klienta & krystaly:

(* V následujícím článku se objevuje angl. slovo "psychic", které má pro nás více významů: médium, jasnovidec, jasnovidkyně, sensibil/ka. Jasnovidec přitom není to samé co médium, i když principově ano, médium se obvykle používá ve spiritismu při komunikaci s duchy, kteří se vydávají za zemřelé osoby; slovo "reading", znamená čtení, ale překládám jako věštění; "psychic "; "psychic awareness" překládám jako "duchovní uvědomění". Pozn. Překl.)

Pozdní Sybil Leek, velmi známá čarodějnice a médium*, napsala, že jasnovidec, zatímco se během věštění soustředí na krystal, vyvolává trans jak v klientovi, tak v médiu, aby uvolnil "spící duchovní uvědomění".[18] Jiný autor okultních technik zdůrazňuje potřebu centrování (to je jiný termín pro meditaci a dostání se do transu) a upozorňuje, že centrování "může být významnější než samotné věštění".[19] Pokud jde o léčení krystalem, odborník naléhá na čtenáře, aby krystal použil k dosažení "změněného stavu mysli pro přístup k informacím, které byste jinak nemohli znát", a že tento pozměněný stav se také nazývá "tranzový stav", který může člověku umožnit "vidět" budoucnost nebo minulost."[20]

Trans nebo meditativní stav je základem práce čarodějnic, jasnovidců*, kouzelníků, rituálních kouzelníků,[21] těch kteří navazují spojení s duchovními průvodci (angl. "channelers") a používá se v regresích do minulého života. Je to stejný stav mysli jakého se dosahuje u meditačních technik, které se vyučují dnes. Některé kultury / skupiny používají drogy k dosažení tohoto stavu.

Kreativní vizualizace:

Vizualizace jako forma meditace se také nazývá kreativní vizualizace (dále také KV) nebo imaginace a stala se pevnou součástí výuky na seminářích o pozitivním myšlení a lidském potenciálu. Termín vizualizace se zde nepoužívá ve smyslu představivosti nebo vizualizace jako součást běžného tvůrčího procesu. Používání normální vizualizace k vytvoření nebo zaměření koncentrace na obtížný úkol je přirozený proces a liší se od použití vizualizace jako techniky manipulace s realitou nebo se dostat do pozměněného stavu, které vynechává racionální myšlení.

Technika řízené* imaginace nebo řízené* vizualizace se děje, když někdo vede osobu nebo skupinu prostřednictvím vizualizačních kroků s návrhy nebo pokyny k tomu, co by si měla/měly osoba/osoby představit. Tomuto procesu často předchází řada relaxačních / dýchacích cvičení, která jsou zásadní pro přechod do mírného transu (U Silvovy metody se tomu říká "hladina alfa" -> změněný stav vědomí, pozn. překl.).

Kreativní vizualizace je založena na okultním principu, že to, co existuje v myšlení, se může projevit ve skutečnosti. To je vlastně forma čarodějnictví. Jak řekl rituální kouzelník Donald Tyson, "Základním předpokladem magického rituálu je to, že pokud si představujete okolnost nebo ve své mysli vykonáváte činnost (děj) stane se to ve světě."[22] V čarodějnictví (tzv. magie) se to někdy nazývá "Zákon podobnosti".[23] Tento princip je založen na víře, že všechny koncepty a objekty jsou živé a že jelikož jsme Bůh nebo Boží, jsme schopni tvořit a ovládat prostřednictvím své mysli a(nebo) slovy*.[24] (*Toto učení je identické s učením P. P. Quimbyho, spoluzakladatele hnutí New Thought, které vyznává podobný Zákon přitažlivosti. Jsou v podstatě identické zákony. pozn. překl.)

Tato víra na vytvoření vlastní reality se nachází ve hnutí New Age, stejně jako v čarodějnictví a v okultní magii.[25]  Entita, která si říkala Seth, která byla vyvolána (spiritisticky, pozn. překl.) spisovatelkou Jane Robertsovou, učil, že změna přesvědčení změní hmotnou realitu.[26] Okultisté také učí jak naladit své "já" na sily nebo duchy vně a uvnitř, za účelem manipulace s realitou, ale základní cíle a metody jsou stejné jako v kreativní vizualizaci. Jinými slovy, KV je učení vytrhnuté přímo ze srdce okultismu.

Jedním z nejpopulárnějších zastánců KV od 70. let byla Shakti Gawainová. Podle Gawainové je kreativní vizualizace "magie" (nebo "magická", pozn. překl.) a "zahrnuje porozumění a sladění s přírodními principy, kterými se řídí fungování našeho vesmíru, a učení se využívat tyto principy tím nejuvědomělejším a nejkreativnějším způsobem."[27]

Stejně i my, když jsme byli nedospělí, byli jsme zotročeni pod principy tohoto světa." Gal 4:3 

Dejte si pozor, aby vás někdo neunesl filosofií a marným klamem založeným na lidské tradici, na principech světa, a ne na Kristu." Kol 2:8


Potvrzování (angl. "affirmations"), čili opakované myšlenky, které lze také říci nahlas nebo písemně, mají fungovat jako vnitřní transformace a často souvisejí s technikami kreativní vizualizace. Ve své nejprodávanější knize o kreativní vizualizaci Gawainová skutečně vyjadřuje mnoho axiomů(**) čarodějnictví, ale nazývá je "principy" kreativní vizualizace. Stejně jako v čarodějnictví, KV se učí, že podobné věci se přitahují. Dobré myšlenky nebo dokonce fyzická přítomnost peněz tak přitáhne bohatství a moc. Špatné myšlenky magicky přitahují nemoc nebo selhání. Tyto principy jsou staré jako okultní vědy samotné a jsou základem technik pozitivního myšlení, které se liší od pozitivního životního náhledu. Tato učení se také nachází v populárním hnutí Word-Faith (Slovo víry nebo Hnutí víry, pozn. překl.).

(** - Axiom je základní věta, která popisuje evidentně či obecně akceptovanou skutečnost. Přijímá se automaticky a bez dalších důkazů je považována za pravdivou. Zavedené, uznávané pravidlo. Pozn. překl.)

Biblická odpověď: 

Neměli bychom nahrazovat poznávání Krista modlitbou a čtením Božího slova za nějaké techniky. Ježíš nás učil hledat nejprve Boží království a Jeho spravedlnost (Matouš 6:33); ne manipulovat s realitou pomocí naší mysli za účelem nabytí bohatství, zdraví, úspěchu nebo nalezení míru. Ve skutečnosti nám bylo několikrát v Písmu řečeno, abychom byli připraveni trpět pro Krista (Skutky 5:41; Řím 5: 3-5, 8:17; Fil. 3:10; 2 Tim. 1: 8; I Pet. 4:13) a radovat se z toho (Řím 5: 3; 1 Pet 4:13). 

A co mystická zkušenost s meditací, kde se člověk cítí blíž k Bohu? Existují křesťanští obhájci metody zvané "soustředěná modlitba" (angl. "centered prayer", pozn. překl.), která podle všeho svádí okouzlující exotikou východních praktik. Jeden z těchto učitelů považoval za privilegium, že se mohl setkat s hinduistickým Svámím, kterého nazývá "duchovním mistrem".[28]  Citace Thomase Mertona, povzbuzuje čtenáře, aby našel Boha, který bydlí v našem "nejvnitřnějším já" a že naše vnitřní já pak pozná Boha "skrze svou vlastní božskou subjektivitu"*.[29] Rozlišení mezi člověkem a Bohem se rozmazává, pak se stane nejasným, když člověk vstoupí do "čistého vědomí" s Ježíšem, aby si již nebyl vědom Ježíše, ale opravdově s Ním prožívá mystickou jednotu**. [30] Rozlišení mezi předmětem a objektem zmizí, což je klasickým cílem východních a okultních meditativních/tranzových stavů. Pro tyto praktiky neexistuje biblická podpora; jsou to do očí bijící napodobeniny východních duchovních technik a pohledy na splynutí s Bohem***. 

(* Komentář překladu: hledání Boha uvnitř sebe, v sobě či ze sebe znamená modlářství a absenci Boží bázně. Je v tom hříšné rovnostářství, podobně jako na začátku satan tvrdil člověku, že nezhřeší, když pojí ze stromu poznání dobrého a zlého a bude jako Bůh.

** Komentář překladu: Slovo Ježíš nebo představa o Ježíši je použito pouze jako neosobní objekt či objekt, ke kterému praktikant nemá vztah, používá ho pouze jako prostředek meditace či předmět, na který zaměřuje svou pozornost aby vyprázdnil svou mysl. V momentě, kdy se praktikantova mysl zcela vyprázdní, tento objekt - tj. tato myšlenka o Ježíši - ztrácí svůj smysl, nezůstane už tedy ani myšlenka, ani Ježíš, nic ... Jen blud modlářství, který vás odděluje od pravého Ježíše Krista a jeho Otce.

*** Křesťané, kteří byli ovlivněni New Age a ještě z něho nevyšli někdy používají tyto nebiblické pojmy: "splynutí s Bohem", "sladění s Bohem" nebo "být v souladu" s Bohem. Místo aby mluvili o "vztahu s Bohem", "poslušnosti Bohu", "podřízení Boží vůli" apod. Jsou to nezanedbatelné ukazatele, které nás mohou upozornit na to, že dotyčný praktikant New Age ještě nevyšel z učení, praktik a duchovního vlivu New Age, hinduismu, meditací a podobných orientálních vlivů. Křesťané obykle jen změní formu a termíny, takže se zdá, že jejich počínání je křesťanské a v pořádku.) 

Bible neučí ani neuvádí návody jak dosáhnout mystických zážitků a přiblížení k Bohu. Nemůžeme se přiblížit k Bohu pomocí techniky nebo představovaného výletu, ale jsme přivedeni k Bohu skrze Krista (Jan 16:24, Ef 2:13, 1 Tim 2:5). 

Až dosud jste v mém jménu o nic neprosili. Proste a přijmete to, aby vaše radost byla úplná." Jan 16:24

Ale nyní, v Kristu Ježíši, jste vy, kteří jste kdysi byli dalecí, učiněni blízkými skrze Kristovu krev." Ef 2:13 

Je přece jediný Bůh a jediný prostředník mezi Bohem a lidmi, člověk Kristus Ježíš..." 1 Tim 2:5 

Když jsme vybízeni k meditaci o Božím slově, znamená to přemýšlet, hluboce uvažovat, uvažovat o smyslu. Slovo překládané jako "meditace" v několika verších v Žalmech znamená meditovat ve smyslu reflexe. Ve skutečnosti překlad NIV (New Living Translation - velmi volný překlad bible, pozn. překl.) používá slovo "myšlenka" pro meditaci v několika těchto pasážích, například v Ps. 19:14. 

Kéž se ti líbí řeč mých úst i to, o čem rozjímám v srdci, Hospodine, má skálo, vykupiteli můj!" Žalmy 19:15 

Měli bychom se snažit porozumět Božímu slovu naší myslí, ne vyprázdnit mysl nebo obejít mysl pro sloučení s Bohem. V našem bytí jsme odlišní od Boha; nemůžeme se spojit s Bohem ani přijmout jeho věčnou božskou podstatu jako naši vlastní. Zde diskutované meditační praktiky nás mohou vést k tomu, že nahradíme čtení Bible, komunikaci s Bohem založenou na modlitbě a vědomou reflexi za pochybné subjektivní zkušenosti vyučovanými lidmi, nikoli biblí. Boží slovo a modlitba jsou naše reduktory stresu, ne umělá metoda, která manipuluje s naší myslí nebo živí naši touhu po krásném zážitku. Měli bychom hledat pokojnou zkušenost nebo skutečný trvalý mír, který najdeme v Kristu (Jan 16:33; Ef 2:14)?

Tyto věci jsem vám pověděl, abyste ve mně měli pokoj. Na světě budete mít soužení, ale buďte stateční: já jsem přemohl svět." Jan 16:33 

Vždyť on je náš pokoj; on, který učinil z obojího jedno a zbořil zeď rozdělení." Ef 2:14 

Neboť nastane čas, kdy nebudou snášet zdravé učení, ale budou si podle vlastních chutí shromažďovat učitele lechtající sluch." 2 Tim. 4:3 

Zdroje

Zdroje jsou uvedené v anglickém článku viz začátek článku. Zde uvádím další zdroje v angličtině, které si můžete přečíst, ohledně vizualizací v hinduismu:https://www.academia.edu/34697954/Visualization_in_Hindu_Practice


© 2019-2021 Křesťanské stránky
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky