Ego: Zákon přitažlivosti

Úvod

Jak nazvat serii článků, jejíž středem pozornosti je člověk, místo Bůh? Když člověk nehledá Boží vůli, ale vůli těla? Rozhodl jsem se proto pro tento společný název: ego. Neboť všechny články tohoto druhu mají jedno společné: člověk používá svůj vlastní rozum, aby ospravedlnil své zlé záměry před Bohem.

Vzdor je jako hříšné věštění a svéhlavost jako kouzla a ctění domácích bůžků. Protože jsi zavrhl Hospodinovo slovo, i on zavrhl tebe jako krále." 1 Samuelova 15:23

Praktiky, které budou popisovat články označené jako Ego: jsou články, kde se lidé uchylují k mysticismu nebo pochybným psychologickém metodám relaxace a práce s myslí či různými způsoby uplatňují principy čarodějnictví viz 1 Sam 15:23. Ve všech těch praktikách se vždy opakuje jedno a to samé: jde o to, že člověk svým vlastním mentálním úsilím chce změnit skutečnost ať už kolem sebe nebo přímo na sobě, na svém těle (zdraví) nebo na svých schopnostech.

Zákon přitažlivosti (angl. The Law of Attraction)

Jednoduše řečeno, zákon přitažlivosti je schopnost přitahovat do našich životů to na co se zaměřujeme. Toto přesvědčení stojí na tom, že bez ohledu na věk, národnost nebo náboženské vyznání jsme všichni ovlivnitelní zákony, kterými se řídí vesmír, včetně zákona přitažlivosti. Je to Zákon přitažlivosti, který využívá sílu mysli k překladu všeho, co je v našich myšlenkách, a zhmotňuje je do reality." zdroj.

Více ze stejného zdroje:

"Proto je vesmír tak nekonečně krásné místo. Zákon přitažlivosti říká/určuje, že cokoli si lze představit a mít na mysli, toho je možné dosáhnout, pokud podniknete kroky směrem k tomu, abyste zrealizovali to co chcete." Jinými slovy k tomu nepotřebujete Boha. Nezajímá vás co si o vašich rozhodnutích myslí Bůh, nechcete mít nad sebou soudce, který rozhoduje o tom co je správné a co ne. Děláte si sami to co uznáte za vhodné. Typické pro lidi, kteří vyznávají toto smýšlení je, že se nezajímají o bibli buďto vůbec, anebo jí čtou tak, aby našli jen ty verše, které potvrzují to, čeho chtějí dosáhnout. Hledají a vybírají jen ty verše z bible, které zapadají do jejich úhlu pohledu na svět, jehož jsou sami středem. Oni nejsou Bohem souzeni.

Člověk jako střed vesmíru

Toto myšlení je v podstatě převzaté z orientu, kde je už od starověku pohled na svět takový, že člověk je středem vesmíru. Všechny ty směry a praktiky, mají společné to, že člověk hledá Boha v sobě, zaměřuje se na hledání svého Já (angl. Self nebo inner self) neboli svojí vnitřní osoby (angl. inner person). Tyto orientální pohledy na svět pronikly i do psychologie. Průkopníkem v tomto směru byl Carl Gustav Jung, o kterém se hodně často mluví mezi lidmi, kteří se zajímají o New Age. Mnoho současných autorů a psychologů je ovlivněno tím co Jung učil.

Koncept neosobního boha

Zákon přitažlivosti nepočítá s osobním Bohem, který by měl zájem o člověka, místo něho se mluví v termínech neosobních jako božství, nekonečná inteligence, kosmické vědomí, vyšší já. Nejedná se tedy o bytost či osobního Boha, ale o vlastnost. Není to Bůh jako osoba, která by byla soudcem nad světem. Podle tohoto zákona je každý člověk svým vlastním bohem a svůj osud má ve svých rukou. Nepotřebuje Boha soudce, který by hlídal nebo určoval co má dělat.

Spíš než o zákon se tedy jedná o filosofii, která je svou podstatou totožná s filosofií buddhismu.

Původ Zákonu přitažlivosti? New Age

Ve filozofii Nové myšlení (Angl. New Thought, ) je zákon přitažlivosti přesvědčení, že pozitivní nebo negativní myšlenky přinášejí pozitivní nebo negativní zkušenosti do života člověka. [1] [2] Víra je založena na představě, že lidé a jejich myšlenky jsou vyrobeny z "čisté energie" a že existuje proces, který přitahuje energii podobnou energii, prostřednictvím které může člověk zlepšit své zdraví, bohatství a osobní vztahy. Hnutí Nové myšlení vzniklo v USA během 19. století a mnoho lidí se domnívá, že mnoho z této filosofie bylo převzato ze spisů Phinease Quimbyho (1802 - 1866; mentalista).

Nové Myšlení a Phineas Quimby

Quimby a Lucius Burkmar, 1845
Quimby a Lucius Burkmar, 1845

Quimby se původně zabýval mesmerismem:

  1. Metoda nebo síla k získání kontroly nad něčí osobností nebo činy, jako v hypnóze nebo sugesci.
  2. Stav vyvolaný hypnotickými metodami (zejména ten stav, který vyvolal samotný Mesmer).
  3. zdroj definice

Franz Anton Mesmer (1734 - 1815): Německý doktor se zájmem o astronomii, který věřil v přenos přirozené energie mezi živými a neživými objekty. Nazval živým magnetismem (ang. animal magnetism, později vznikl pojem mesmerismus). V roce 1943 Skotský doktor James Braid navrhl pojem hypnóza pro techniku, která byla převzata z mesmerismu. Dnes pojem mesmerismus obecně je brán jako synonymum pro hypnózu. Zdroj. Pozn. v mesmerismu jde o to, co bychom psychologickým jazykem popsali jako, že se v "pacientově" mysli vynořují obsahy podvědomí a jde tedy o autosugesci. Já bych to však popsal jinak, podle mého názoru šlo o vyvolání stejného stavu v jakém se nachází média, která se uchylují ke spiritistickým seancím či komunikaci s duchy zemřelých. Při tomto biblí nedovoleném jednání člověk obdrží nadpřirozené schopnosti, které ho následně ovládají a již není schopen se jich zbavit.

Z toho co jsem se o Quimbym dozvěděl z wikipedie: Prováděl tzv. "duchovní uzdravení" (angl. "spiritual healing" vyslovuje se [spiritjú~l híling]). V této souvislosti se objevuje pojem "uzdravení vírou". Vzdělanec Barry Morton to popsal, že léčil psychosomatická onemocnění. Quimby vytrénoval další lidi, a odstartoval "gnostickou" uzdravovací tradici. Některé jeho metody byly adoptovány Johnem Alexanderem Dowiem, který způsobil revoluci křesťanského uzdravování vírou.

John Alexander Dowie

Kdo byl John Alexander Dowie a proč je důležité pochopit jeho historickou roli? Zjednodušeně řečeno, byl něco jako Keneth Coopland dnešní doby. Ten křesťanský léčitelský proud jak ho známe dnes, vznikl již na přelomu 19. a 20. století. Popis osobnosti Alexandera Dowieho vysvětluje vše co potřebujete vědět k pochopení duchovního pozadí uzdravování v těchto hyper-charismatických kruzích. Otevře vám to oči takovým způsobem, že váš křesťanský život již nikdy nebude stejný. Neboť Duch Svatý vás uvede do veškeré pravdy a pravda vás osvobodí. Vše se pochopitelně nevejde to tohoto mini-článku.

Dowie se narodil v polovině 19. století, byl to křesťan, který se po svých kazatelských neúspěších rozhodl řešit svůj neúspěch tím, že převezme strategii tohoto světa. Rozhodl se "zkusit štěstí v jiném směru" (citace použitá v knize G. Lindsay, The Life of John Alexander Dowie (Shreveport: Voice of Healing, 1951) ). Chtěl dělat velké show na, které by lidi mohl zaujmout pořádnými triky. Začal být fascinován světem spiritualismu a tak začal navštěvovat různá média. Seznámil se s tímto světem velmi důkladně, začal v různých městech navštěvovat spiritistické seance a pročetl velké množství knih, aby zjistil jak ty duchovní věci fungují. (Zdroj: Diabolical Spiritualism Unmasked: A Sermon by the Rev John Alexander Dowie (Zion City: Zion Publishing House, n.d.), 23. Some other contemporaneous material on spiritualism from this period is in J. Dowie, Sin in the Camp, 37-40.). Celé umělecké spiritistické dílo zvládl ovládnout v letech 1880-1882, ať už si pod tím představíme fígle a podvody nebo práci s myslí (hypnózu) a začal provádět vlastní spiritistické seance. Poté co se skončil svá vyšetřování v Sydney a Melbourne, začal veřejně vystupovat proti spiritismu v tisku a ostře se proti němu vyhrazoval, že je to "ďábelské" a své oponenty vyzval k veřejným debatám; to vyústilo v sepsání Spiritualism Unmasked, 1882 a v diskuse se spiritistou Thomasem Walkerem. V této době Dowie ještě neusiloval stát se léčitelem vírou. Samotnými lidmi ze spiritistického prostředí však byl Dowie hodně ostře nazván tím největším lhářem a antikristem, který se bude smažit v pekle... Abych to zkrátil. Dowie se vyprofiloval do velkého kouzelníka na křesťanském pódiu. Nejen, že se střetl se spiritistickým světem, což bible zakazuje, ale vydal se nekřesťanskou cestou. Křesťanství však použil jako zástěrku pro "nezištné" účely, které však nebyli zas tak nezištné. V jeho "službě" dominovala kontrola nad lidmi, falešná svědectví, sehraná divadelní představení o uzdravení a léčení psychosomatických nemocí - které snad jediné mohli být opravdová. Existuje mnoho dobových historických dokumentů, které prozrazují, že Dowie byl velký podvodník, v té době rozhodně ne jediný léčitel psychosomatických nemocí. Nicméně se mu povedlo ve svém novém oboru, totiž v křesťanském léčitelství, natolik prorazit, že ovládl celosvětovou "pentakostální" scénu a založil množství křesťanských organizací po celém světě. Byl to velký kšeft s věřícími lidmi. Také založil vlastní denominaci s cílem převzít ostatním církvím ty věřící, kteří již vydatně přispívali do jeho obchodní sítě. Chtěl je dostat pod kontrolu. Dowie měl také misijní ambice, protože čím více církví a čím více lidí zmanipuloval svými podvodnými triky, tím větší byli jeho příjmy. Své misijní aktivity okopíroval od Mormonů a založil nové měst zvané Sion, které bylo výhodným obchodním tahem. Nejen, že křesťané v něm ubytovaní museli platit za pronajaté pozemky, ale byli pod důkladnou náboženskou kontrolou.

International Divine Healing Association (Mezinárodní Sdružení Božského Uzdravování; obchodní společnost) - společnost od svých členů vymírala poplatky ve formě desetiny přijmu (zvané desátky). Ti kdo platili měli nárok na Dowieho služby uzdravování nemocí (nárok vznesli prostřednictvím pošty nebo telegramu). Po obdržení platby se Dowie (údajně) modli za tyto lidi. Ačkoliv Dowie svůj životní styl založil převážně na výběru desátků, také obchodoval s pohledávkami obchodních společností v bankrotu a prodával je svým členům. Dvě ženy, které tímto způsobem podváděl, ho žalovaly a vyhrály své případy (Zdroj). V Melbourne, 1883 začal poprvé předvádět velkolepé léčení při bohoslužbách a poprvé přitahovat velké publikum. Poté založil Mezinárodní Sdružení Božského Uzdravování: jednorázovou operaci, která silně povzbuzovala své oddané k desátku, aby pokračovali v dobrém zdraví (zdroj).

  Pozn. Podle mého názoru J. A. Dowie byl jen obchodník, který obchodoval s vírou. Bohužel podobné chování v křesťanských společnostech je velmi rozšířené i dnes a to v některých církvích, které spadají pod hnutí víry. Jsou to zpravidla ty církve, které razí evangelium prosperity a řídí se tak právě tím Zákonem přitažlivosti. Centrem jejich života jsou peníze, vydělávání peněz. Bylo by však chybou vidět za vším pouze lidskou touhu po moci, penězích a konzumním způsobu života, protože na začátku všechno je právě víra ve fungování toho Zákonů přitažlivosti a vyšší moci, kterou využíval právě i Quimby při svých uzdravovacích setkáních. Další zajímavostí však je, že ty New Age praktiky, do kterých se zapojuje nadpřirozeno se stále provádí podobným stylem jako na obrázku výše, kde Quimby drží pacienta za ruce a provádí na něm hypnózu - akorát aktuálně jde spíš o techniku věštění, jasnozření či prorokování. Tyto praktiky provádí jak pohanské věštkyně tak i mnozí křesťané. Aby ale nedošlo o omylu - Bůh nedovolil dělat tyto věci, kde je vyvýšený člověk nad Boha.

Dowie otevřel řadu léčebných domovů, kde by lidé mohli přijít za účelem výuky léčení a konkrétní modlitby. [21] Zdůraznil víru v Boha, "úplné zasvěcení" a svatost. [22] . V roce 1896 rozpustil Dowie Mezinárodní sdružení pro božské léčení a vytvořil křesťansko-katolickou církev v Sionu. (V roce 1903 ji přejmenoval na Křesťansko-katolickou apoštolskou církev).

Filosofie Nového myšlení

  1. "bůh" je nekonečná inteligence je "nejvyšší, univerzální a věčný"
  2. božství přebývá v každé osobě
  3. všichni lidé jsou duchovní bytosti
  4. nejvyšší duchovní princip [je] milovat se bezpodmínečně, učit se a uzdravovat se
  5. naše duševní rozpoložení se přenášejí do projevů reality a stávají se naší zkušeností v každodenním životě

Výše popsané body dokonale popisují filosofii New Age.

Mnoho z těchto myšlenek proniklo i do křesťanství, ačkoliv jsou v rozporu s evangeliem.

V čem se evangelium liší od Nového myšlení / New Age

  1. Bůh je Otec, Syn a Duch Svatý. Existuje ve třech osobách.
  2. Bůh je osobní Bůh, chce mít s člověkem vztah a projevuje o něj zájem.
  3. Zdá se, že Bůh nemiluje všechny lidi stejně, protože rozlišuje mezi hříšníky a svévolníky.
  4. Bůh miluje spravedlnost a spravedlivé, hříšníky a svévolníky však trestá.
  5. Ti kdo praktikují modloslužbu a čarodějnictví, čeká nejhorší možný trest a to zejména pokud o své modloslužbě vědí a dopouštějí se ji dobrovolně. Pro tyto lidi je připraven hrozný bolestivý trest, protože se stali Božími nepřáteli. Jejich hříchy nebude možné nijak odčinit. Budou navěky trpět.
  6. Ti kdo spoléhají jen na svůj rozum a své schopnosti (vzdělání, titul, kariéru, slávu, majetek) a mají pocit, že Boha nepotřebují neuctívají a zneuctívají Boha. Bůh se jim chce dát poznat jako osobní Bůh a chce jim dát svou lásku ve formě péče a ochrany. Ale k tomu je třeba součinnosti člověka s Bohem. Pokud to člověk zcela odmítne tak ho nakonec stihne trest se všemi dalšími modláři.
  7. Ti kdo odmítli Božího Syna, Krista a zejména ti, kteří jednali jako nepřátelé Krista - tj. anti-Kristové budou potrestáni, protože pohrdli Boží láskou, milostí a celkovou jeho spravedlností. Bůh potrestá zvrácenost. Všichni ti, kdo se vysmívají Bohu budou potrestáni neskutečně krutým a příšerným trestem, který si člověk ztěží dokáže představit. Budou to muka, která potrvají věčně.
  8. Bůh říká, že máme rozlišovat a soudit mezi pravdou a lží. Pravda a Spravedlnost není relativní a nezáleží na člověku, ale na Bohu, protože on určuje celý řád vesmíru.
  9. Člověk je závislý na Boží milosti. To co se nám bude dít nezáleží jen na naších skutcích, neboť to nejsme my kdo ovlivňuje budoucnost, ale Bůh, který pro svou laskavost a lásku k celému stvoření odměňuje člověka podle toho zda je spravedlivý nebo nespravedlivý. Spravedlivému spravedlnost, nespravedlivému nespravedlnost. Všichni jsme ale závislí na jeho milosti.

Co vše spadá pod zákon přitažlivost?

Pozitivní myšlení; Silvova metoda; všechny metody práce s myslí, kdy se dotyčný cíleně navodí mozkovou aktivitu na hladinu alfa (mozkové vny alfa); hypnóza v kombinaci se sugescí, imaginace - různé metody kdy si představujete různé věci, které chcete aby se ve vašem životě stali (ne jen to, že o nich přemýšlíte - přemýšlení je v pořádku - tady jde o to, že vám někdo řekne: představte si sami sebe v nějaké situaci, představte si jak se koupete v moři bankovek, nebo si to vy sami představujete), vyslovování takových věcí nahlas: "Moje peněženka je nabitá bankovkami!", "Peníze! Ke mě!!!". 

Tento seznam není konečný, budu doplňovat.

© 2019-2021 Křesťanské stránky
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky