Falešná učení
Jejich učení označujeme jako falešné na základě důkladného zkoumání bible.
Žijeme v posledních časech, duch antikrista svedl mnohé. Mnoho křesťanů odpadne, protože mnoho z nich se nechalo svést.
Články si prosím nalistujte v menu.
Nejoblíbenější bludy... Pokud vám stačí jen povrchní přehled
O falešných učeních posledních časů se stále učím, ale momentálně pozoru tři nejoblíbenější křesťanské bludy, které se často různě propojují a promíchávají
1) Praktiky a učení New age a esoteriky ... Za nimi často stojí duchové okultismu, čarodějnictví, duch kundalini, věštecký duch, aj.
2) Evangelium prosperity ... Tito lidé udělali z evangelia obchod, ze služby Bohu udělali byznys. Usilují o získání materiálního pohodlí ve svém životě, honí se za penězi, v jejich učení schází pokora, úcta vůči Bohu (výroky některých vůdců hnutí víry jsou vyloženě satanské).
Součástí evangelia prosperity je pozitivní myšlení a pozitivní afirmace, pozitivní proklamace které neberou ohled na Boží vůli a nejsou prohlašovány s dostatečnou pokorou vůči Bohu. Schází intimní vztah s Bohem a vedení Duchem je povýšeno nad bibli. Duch dává nebiblické výklady bible a nebiblické tvrzení - lidé v tomto směru argumentují, že dostali zjevení od Boha. Mnohdy se dostávají do rozporu s písmem. Ty duchovní výklady jsou spojeny s těmi esoterickými praktikami.
3) Sektářský duch je můj osobní termín pro prostředí či atmosféru církevních organizací, které vykazují rysy sektářství. Vyskytuje se v podobě potřeby kontrolovat lidi, udržet si moc nejen nad lidmi, ale i nad lidským učením, nad doktrínama, je tam potřeba vytvářet pevné dogmata, o kterých se nedá diskutovat - lidská dogmata vychází z lidských výkladů bible a jsou založené na neúplné znalosti Božího slova, na lidských omylech - v drtivé většině případů se jedná o vytrhávání veršů z kontextu stylem, že vezmu jeden verš a na něm založím doktrínu či dogma, ale zbytek veršů nebo zbytek bible tvrdí něco jiného. Velkou roli v těchto omylech hrají nesprávné, totiž rozvolněné překlady bible, kde kazatelé z různých křesťanských směrů mají příležitost vložit tam svůj výklad. U přesnějších výkladů je menší chybovost, ale v české republice nemáme tak přesné překlady, abyste mohli mít jistotu, že jste neupadli do klamu pod vlivem tendenčních překladů. Jako příklad uvádím slovo Tóra vs. Zákon, a šabat vs. sobota nebo šabat vs. den odpočinku. Dvě věci, které mají odlišný význam pokud neuvedete původní slovo (Tóra, šabat), do překladu se velmi snadno dostane blud. Různí lidé z jednoho verše pak vyvozují bludné učení. Příklad uvedu v bodě 4)
4) Učení o konci Zákona - jedná se o bludné učení, kdy lidi vykládají písmo tak, že Zákon (Tóra) skončil a/nebo že s Boží milostí není třeba dodržovat Zákon, tzn. Boží přikázání. Na šíření bludu v Čechách a na Slovensku se podílí překlady, které mají v Římanům 10:4 nesprávně uvedené slovíčko "konec", místo "cíl". Slovo konec totiž evokuje mylný dojem, že Tóra (tj. to co je překládáno jako Zákon) neboli přikázání skončili, pominuly a můžeme si tak dělat co chceme - nemusíme dodržovat Boží přikázání podle Starého Zákona. Setkal jsem se s tvrzením, že Starý Zákon byl pro židy. Jenže Bůh řekl, že jeho Tóra, jeho přikázání jsou věčná. Nyní je třeba vysvětlit slovíčko τέλος [telos] v Ř 10:4 - to slovo může doopravdy znamenat konec např. konec nějaké události, jenže z kontextu celé bible je jasné, že Bůh nemohl ukončit Tóru, protože by tím zrušil platnost všech přikázání i těch Ježíšových, kde Ježíš opakuje některá přikázání z Tóry, zrušil by tak zaslíbení daná Izraelskému národu i zaslíbení která se týkají pohanů... Druhý význam toho slovíčka je "cíl", další pak "daň" (spíš "zisk"), a toho bychom se měli držet, protože jen tento výklad dává smysl. Ř 6:22 je slovíčko telos přeloženo jako cíl (věčného života) nikoliv konec. Není tedy možné převracet význam slov jak se to komu hodí. Zrušte Tóru a máte herezi a stovky nových falešných učení a desetitisíce nových sekt po celém světě! Něco jsem na toto téma už napsal v článku Dej mi mobil!, kde jsem napsal sekci o tom, že Starý Zákon platí stále. Ježíš sám řekl, že nepřišel Starý Zákon zrušit ale naplnit a že jeho slova či přikázání nejsou jeho, ale toho, který ho poslal, Otcovi. Ježíš celý svůj pozemský život učil Tóru. Slovo Tóra přece znamená směr, instrukce, učení a má tak vlastně podobný význam jako biblické slovo "cesta". Další odkazy na telos: J 13:1, 1 Tim 1:5, 1 P 1:9, 1 P 3:8, Zj 22:13.
Na toto učení navazuje učení o ospravedlnění na základě milosti, ne na základě skutků. Ale někdy bývá nepochopeno křesťany, kteří považují ty kdo se rozhodli řídit také Božími přikázáními podle Tóry, buďto za heretika nebo za odpadlíka od Boží milosti. Přitom Ježíš neučil nic proti Tóře, neřekl, že máme zrušit Šabat, ale tvrdí to ti náboženští učitelé a vyučují věci, které Ježíš neučil. To jsou tedy ty lidské doktríny a dogmata, o kterých jsem napsal v bodě 3).
Víc bych to zatím asi nerozváděl, je to na samostatné články.