Hinduismus:
Získání nadpřirozených sil
díky meditaci (3)
Úvod
Cílem tohoto článku je prokázat škodlivost a nebezpečnost vizualizačních a meditačních technik a to zejména s ohledem na křesťanskou věrouku. Veškeré informace v tomto článku jsou interpretovány z pohledu bible, z pohledu fundamentálního křesťanského pohledu. Tento článek se opírá o dílo "Visualization in Hindu Practice", autor Sthaneshwar Timalsina, zveřejněno květen 2017 na academia.edu. Autorem tohoto článku, včetně překladu jsou Křesťanské stránky (lokalizované na webnode.cz a FB: Křesťanské stránky webnode).
Význam barev
Oranžová tučná v citované části je varující. Červená tučná v citované části je velmi závažné tvrzení, někdy až šokující. Žlutou tučnou barvou jsou věci, které jsou vhodné k zapamatování. Tmavě modrou barvou tučně jsou části, které jsou zajímavé pro pochopení hinduismu, ale pro další studium v souvislosti s meditacemi a vizualizacemi v New Age nebo v křesťanství, už není nutné si je pamatovat.
Termíny
subjekt - meditující jedinec, praktikant vizualizace; vlastně jogín praktikující nazírání nebo pozorování skutečnosti.
korelace - souvztažnost
relace - vztah mezi objektem vizualizace (vizualizovanou entitou) a praktikantem jógy, který si vytváří představu o objektu (například sledovaného obrazu, mandaly).
mantra - slovo nebo fráze, která se vyslovuje nahlas, za účelem meditace a kultivovaní určité představy nebo božstva. S každou mantrou je spjata nějaká myšlenka či představa, není to jen zvuk.
mandala - obrazec, který odráží nějakou náboženskou či filosofickou představu, je součástí meditační praxe jak v hinduismu, tak v tibetském buddhismu.
Trocha teorie
"Vizualizace je mentální akt, ať už ve formě představivosti, fantazie, vzpomínání, pozornosti nebo spojením všech těchto věcí."
"Kromě toho existuje nespočet vizualizací a všechny tyto formy 'znát jako' nemohou být identické s 'poznat to'"
Domnívám se, že autor tímto výrokem chtěl říct, že když si něco představujete, není to to samé jako to zažít nebo znát, ovšem mohu se plést, taky by to mohlo znamenat, že zažít či nastudovat něco teoreticky, jako například symbolický význam obrazu božstva, není to samé jako poznat tento obraz při meditaci, kdy obraz v mysli splyne se subjektem; termín "vnímat jako" jsem vysvětlil v 1. díle.
Tímto slovíčkem "jako" se odlišuje ona činnost od běžné činnosti, protože souvisí s přisuzováním náboženského významu jinak běžné činnosti a tak se z upřeného pozorování stává uctívání a z vizualizace nebo vybavování významu obrazu či představy se stává uctívání božstva, ať už si toto božstvo představujete v jakékoliv podobě - tím, že si představujete symbol, barvu, slovo, frázi, mantru, mandalu, zvuk, energii, věc nebo dokonce jako specifickou charakterovou vlastnost!
"Všechny hinduistické tradice uznávají, že meditační techniky, které rozvíjejí poznávací schopnosti
aktivní představivosti, prodlužují trvání pozornosti o určitou dobu a pomáhají vštípit
základní učení v komprimovaném rámci vizualizace..." "Tato posloupnost pro uvědomění způsobu jakým věci jsou prostřednictvím
očištění mysli, je také zajištěna díky poskytnutí různých nadpřirozených sil
identifikovaných jako siddhis. Pozoruhodný rozdíl je však ten, že tento proces získávání nadpřirozených sil
a seberealizace se má uskutečňovat jak 'vizualizací', tak jednoduše
zaměřením na jeden nebo druhý aspekt, což je praxe zvaná samyama, která vyžaduje zvýšenou úroveň pozornosti."
Z tohoto odstavce je pro mě zajímavý fakt, že se zde používá termín "očištění mysli", který je znám z New Age, jógy, relaxací apod. ve spojitosti s osvojením nadpřirozených sil. Kromě toho podle hinduistických mistrů lze tyto nadpřirozené schopnosti získat prostřednictvím vizualizace samotné. To samo o sobě musí být pro křesťany varování, protože bible nám říká, že se máme vyhnout čarodějnictví a okultismu, tedy snažit se o osvojení sil, kterými by věřící mohl manipulovat s objektivní skutečností. Z bible víme, že pohanské národy disponovaly čaroději, kteří uměli používat nadpřirozené síly. Hospodin to ale odmítl jako pohanské a zakázané praktiky. Pro křesťana, ale i pro žida, by mělo být směrodatné, že má spoléhat jen a jen na Hospodina, ne na meditační techniky. Díky víře v Hospodina a poslušnosti Božích instrukcí Bůh žehná svému lidu. Nikde v bibli není psáno, že bychom měli usilovat o podobné nadpřirozené síly jako to popisuje hinduismus, jako vedlejší účinek těchto vizualizačních praktik! ... Veškeré duchovní dary zmiňované v Nové smlouvě jsou dary od Boha, kterými člověk disponuje díky tomu, že má vztah s Bohem a usiluje o spravedlnost a dobré skutky, jak jsou vyjádřeny v bibli - nejen v Nové smlouvě, ale i ve staré. Mezi tyto biblické dary ale nepatří astrální cestování, které je součástí těchto siddhis!
Siddhis - síly, které známe nejen z hinduismu
V článku "Attaining the Siddhis: 25 Superhuman Powers You Can Gain Through Practicing Yoga and Meditation", autor: DEAN RADIN, Ph.D. se píše:
"Abyste dosáhli kterékoli z 28 siddhis musíte pravidelně cvičit jógu a meditaci nebo se narodit s přirozenou náchylností k takovým věcem."
"Klasické texty jógy, jako například Patanjali's Yoga Sutras, napsané zhruba před dvěma tisíci lety, nám věcně říkají, že pokud budete tiše sedět, věnujte pozornost své mysli a pilně to praktikovat, pak získáte nadpřirozené síly. Tyto pokročilé kapacity, známé jako siddhis, nejsou považovány za magické; jsou to běžné schopnosti, které má každý. Většinu času jsme jen příliš rozptýlení, abychom k nim měli spolehlivý přístup.
Mudrc Patanjali nám také říká, že těchto siddhis lze dosáhnout požitím určitých drog, kontemplací posvátných symbolů, opakováním manter, asketickými praktikami nebo náhodným narozením." (tamtéž)
Tyto nadpřirozené schopnosti ovšem nejsou trvalého rázu, tzn. že je člověk může zažívat jen během meditace. Jinými slovy, to znamená, že tyto pocity levitace nejsou skutečné, protože se odehrávají v rámci stavu mysli meditujícího jogína. Vzdělanci a praktikanti z oboru jógy však věří tomu, že tyto síly jsou přirozené a není na nich nic nadpřirozeného. S těmito sílami ale je spjat jeden problém a to, že se mohou objevovat i spontánně, bez vědomí jedince, který je nositelem těchto vlastnosti a jen zřídka kdy jsou pod kontrolou nositele.
Jak uvádí tento zdroj, duševní vlastnosti, které, člověk obdrží pomocí meditace zahrnují telepatii, jasnovidectví (získání informace o vzdáleném nebo skrytém objektu, který je mimo dosah běžných smyslů), předvídání událostí které se teprve mají stát a přemísťování věcí. V souvislosti s těmito schopnostmi chci připomenou článek o filosofii P. P. Quimbyho, spoluzakladatele hnutí New Age, o kterém víme, že těmito schopnostmi disponoval. Jeho filosofie ovlivnila Hnutí víry a osobně jsem přesvědčen, že v Hnutí víry působí stejné okultní síly, jakými disponoval Quimby; do církví však nebyly přijaty skrze Quimbyho, ale skrze ex-spiritistu Johna Alexandera Dowieho, o kterém na těchto stránkách také pojednávám. Ten muž byl totiž na počátku letničního probuzení, které vypuklo na přelomu 18-19. století a které se masivně rozšířilo do celého světa. O Quimby jsem se zmínil protože, jeho filosofie byla (je) nápadně podobná té hinduistické a buddhistické, a jelikož Quimby disponoval stejnými silami, docházím k závěru, že Quimby získal své schopnosti buďto díky seznámení s hinduismem, nebo díky praktikování mesmerismu (předchůdce hypnózy) nebo díky tomu, že byl ovlivněn transcendentalismem (duchovní směr z počátku 19. století, který byl také ovlivněn hinduismem). Další důvod, proč jsem se zmínil o Quimbym je ten, že Quimby tvrdil, že nejen, že má telepatické schopnosti (schopnost diagnostikovat svého "pacienta" na dálku), ale také na dálku působit, tj. ovlivňovat tělo - léčit. Tuto praktiku už známe z New Age - např. z Rei-ki, ale také z letničního křesťanství - například právě z Hnutí víry. Tím narážím právě na tu možnost, že některé léčitelské schopnosti, podobně jako v New Age, nerealizují skutečné hmotné uzdravení, ale pouze psychosomatické uzdravení a to z toho důvodu, že nejsou realizovány samotným Bohem Hospodinem, který je popisován v bibli také jako náš nebeský Otec, ale jsou realizovány ďáblem, který se vydává za anděla světla. A právě proto, že podobnost některých letničních aktivit a jejich účinků je tolik podobná s aktivitami New Age, zmiňuji tuto věc a tyto souvislosti v článku o hinduismu. Zpět, ke zmíněnému článku.
Abych dokončil tento článek:
"O více pokročilých siddhis se říká, že zahrnují neviditelnost, levitaci, nezranitelnost a supersílu, schopnosti často spojené s komiksovými superhrdiny. Všechny tyto schopnosti jsou také popsány v jedné nebo druhé formě v šamanismu a v mystických náboženských učeních. Ve skutečnosti většina kultur v celé historii považuje za samozřejmé, že supervelmoci jsou skutečné, byť vzácné, a dnes průzkumy ukazují, že většina světové populace stále pevně věří v jednu nebo více z těchto schopností." (tamtéž)