Ježíš a nikodém: Jak se narozdit znovu
Nejprve fakta, pro pochopení kulturního kontextu:
- Mezi farizeji se tradovalo, že před branou do pekla (gehena) sedí Abraham, který zachytí každého žida, kterému by hrozilo, že by mohl sejít z cesty a dostat se do toho pekla.
- Ve farizejském judaismu bylo šest způsobů jak je možné se narodit znovu. Všechny tyto způsoby se týkali fyzického narození "z vody". Nikodémas prošel čtyřmi způsoby fyzického narození.
- První způsob fyzického narození je, když se pohan obrátí na judaismus. Konvertování k judaismu je zdlouhavý proces a na jeho konci je prohlášen za znovuzrozeného.
- Dalším způsobem jak dosáhnout fyzického znovuzrození bylo stát se králem. Na konci korunovačního obřadu byl nový král prohlášen za znovuzrozeného.
- Dalším způsobem znovuzrození je obřad v synagoze zvaný Bar Mitcvá. Při této oslavě je muž prohlášen na syna přikázání. Toto se provádí, když muž dosáhne věku 13 let a zaváže se, že bude dodržovat přikázání Zákona. Tento obřad vyvazuje rodiče z právní odpovědnosti za hříchy jejich synů. Nyní je zodpovědný za své hříchy on sám. Je prohlášen za dospělého a stává se znovuzrozeným. Podle rabínského zákona, se žádná bohoslužba v synagoze nemůže uskutečnit, pokud nemáte přítomných alespoň deset dospělých mužů. Nikodém je starší muž a není možné, aby prošel znova tímto obřadem znovuzrození.
- Farizeové měli takovou oslavu, která se konala při svatbě a tomu se říkalo narození z vody. Na konci slavnosti je ženich prohlášen za znovuzrozeného. Narodit se z vody znamenalo narodit se fyzicky. Židé tedy chápali fyzické narození jako narození do mesiánského království. O Nikodémovi víme, že byl ženatý, protože nese titul, jaký nosí muži jež jsou součástí židovského sanhedrinu "Přední z mužů" (archón - první nebo přední). Jeden z předpokladu, aby se žid mohl stát součástí této velerady je, že musel být ženatý. Muž, který nebyl ženatý se nikdy nemohl dostat do sanhedrinu. Tím, že byl přední mezi židy, byl tedy ženatý. V prvním století, se židovští muži ženili ve věku mezi 16ti a 20ti roky.
- Dalším způsobem jak se stát znovuzrozeným bylo stát se rabínem. Po několika letech kdy muž podstoupil tréning od rabínů je oficiálně ustanoven za rabína a to ve věku třiceti let. Protože Nikodémas byl součástí židovského sanhedrinu, byl také rabín. Ve věku třiceti let se tedy Nikodémas narodil potřetí.
- Poslední možností jak se narodit znova bylo stát se součástí Róš Jašiva, což je rabínská akademie. Ve verši 10 se dozvídáme, že Nikodém je nazván učitelem izraele. Někteří rabíni měli titul "rav" a to znamená přední učitel, ale Nikodém měl titul raban, což znamená učitel Izraele. Podle tohoto titulu poznáme, že vyšel právě z této rabínské školy. Každý muž mohl dosáhnout tohoto titulu do věku 50ti let. V tomto věku se Nikodémas zrodil počtvrté a naposled.
Když tedy Nikodém přichází za Ježíšem, přichází s tímto přesvědčením a Ježíš, který ví na co myslí a proč přišel mu odpovídá na jeho nevyslovenou otázku, čímž dodává vážnost svému výroku:
Jan 3:3 Ježíš mu odpověděl a řekl: "Amen, amen, říkám ti: Jestliže se někdo nenarodí znovu, nemůže spatřit Boží království." 4 Nikodém mu řekl: "Jak se může člověk narodit, když je starý? Může snad vejít podruhé do lůna své matky a narodit se?"
Nikodém si tedy myslí, že Ježíš mluví o fyzickém narození a považuje tuto odpověď za nelogickou. Nikodém chápal, co to znamená znovu se narodit, ale domníval se, že ve znovuzrození o kterém mluví Ježíš hraje roli věk. Věděl co tento termín znamená, protože se v židovské společnosti běžně používá, ale nerozuměl jak může člověk toto prožít, když dosáhne určitého věku ve svém životě nebo určitého společenského statusu v židovské společnosti a není možné dosáhnout vyššího statusu.
Z rabínských zdrojů víme, že Nikodém byl velmi bohatým mužem, jehož životností bylo kopat studny. Byl třetím nejbohatším mužem. Protože ale uvěřil v Krista stal ve velmi chudým. Rabíni vlastně píšou o Nikodémovi z jednoho jediného důvodu, a to, aby varovali ostatní židy před tím jak dopadne člověk, který uvěří v Krista.