Seznam hebrejských samohlásek a jejich výslovnost v češtině

05.06.2023

Přepis výslovnosti do češtiny se snaží být srozumitelnější a jednodušší pro běžnou českou populaci, která není vzdělaná v oboru hebrejštiny, antické hebrejštiny nebo lingvistiky

Chólem (cholam chaser)

אֹ

Samohláska chólem chaser (cholem) vlevo nad písmenem alef nebo jinou souhláskou se vyslovuje jako dlouhé ó. V přepisu určeném pro lingvisty a profesionály se přepisuje takto:"ō", ale v běžném českém přepisu určeném pro lajky a začínající hebrejštináře je přepisujeme jako dlouhé ó . Ve slově elóhím je vedle lamed. Odborně se přepisuje'ĕlōhîm.

Kámetc

אָ

Pod písmenem alef (nebo jinou souhláskou) nebo jinou souhláskou je dlouhá samohláska "á", která se píše jako velké tiskací písmeno T, ale je v přepisu do češtiny je důležité ji zapisovat jako á, kromě vyjímek jako je například slovíčko kól (překlad všichni, všechno, vše, celý, apod.). Tato vyjímka čtená jako ó se vyskytuje v některých slovech jako první samohláska za první souhláskou. Ve všech ostatních případech se kámetc v českém zápisu zapisuje jako á

אָ

Patach

אַ

Pod písmenem alef (nebo jinou souhláskou) nebo jinou souhláskou je krátká horizontální línie. Délka této samohlásky je středně dlouhá a do češtiny se běžně přepisuje jako "a".

Chataf patach - krátké patach

אֲ

Krátká samohláska patach pod písmenem alef nebo jinou souhláskou se vyslovuje kratším způsobem. V přepisu určeném pro lingvisty a profesionály se přepisuje takto: "ă", ale v běžném českém přepisu určeném pro lajky a začínající hebrejštináře je přepisujeme jako běžné krátké "a". Příklad:

הַמַּעֲלוֹת

bych přepisoval takto: hammalót; případně odborně: hamma'ălōṯ, (kde čárka za "a" naznačuje, že v hebrejském textu je písmeno ajin, tedy konkrétně: עֲ)

Segol

אֶ

Krátká samohláska segol pod písmenem alef nebo jinou souhláskou se vyslovuje jako středně dlouhé "e" a přepisuje se jako normální "e". Například pod samohláskou alef se zapisuje takto:

Ševa

בְּ

Ševa je samohláska, která se vyslovuje podobně jako v anglickém slově bear, tears, nebo na konci slov končících na -er. V češtině ji slyšíme jako zvuk například ve slově trdlo, kde ji slyšíme mezi samohláskou "r" a "d" a to zkráceně. Ve skutečnosti se někdy vůbec vyslovuje a někdy jako velmi krátké "e", případně stejně krátce jako ve slově "trdlo".

Chataf segol - krátký segol

אֱ

Krátká samohláska segol se vyslovuje kratším způsobem. V přepisu určeném pro lingvisty a profesionály se přepisuje takto: "ĕ", ale v běžném českém přepisu určeném pro lajky a začínající hebrejštináře je přepisujeme jako běžné krátké "a". Příklad:

אֱלֹהֵינוּ

bych přepisoval takto: elóhé; případně odborně: 'ĕlōhê, (kde čárka před "e" naznačuje, že v hebrejském textu je písmeno alef, tedy konkrétně: אֱ)

Chírek

אִ

Samohláska chírek (chirek, chireq, angl. chirik nebo chiriq) pod písmenem alef nebo jinou souhláskou se vyslovuje jako dlouhé í. V přepisu určeném pro lingvisty a profesionály se přepisuje takto: "î", ale v běžném českém přepisu určeném pro lajky a začínající hebrejštináře je přepisujeme jako běžné krátké "a". Příklad:

אֱלֹהִים

bych přepisoval takto: elóhím; případně odborně: 'ĕlōhîm, (kde čárka před "e" naznačuje, že v hebrejském textu je písmeno alef, tedy konkrétně: אֱ). V příkladu se chirek vyskytuje pod písmenem he:

הִ

Chírek malay

אִי

Samohláska chírek, které je následovaná znakem י za kterým už není další samohláska se čte jako í. Tento příklad byl právě ve slově elóhím,'ĕlōhîm.

Chólem/cholam chaser

אֹ

Samohláska chólem chaser (cholem) vlevo nad písmenem alef nebo jinou souhláskou se vyslovuje jako dlouhé ó. V přepisu určeném pro lingvisty a profesionály se přepisuje takto:"ō", ale v běžném českém přepisu určeném pro lajky a začínající hebrejštináře, je přepisujeme jako dlouhé ó . Ve slově elóhím je vedle lamed. Odborně se přepisuje'ĕlōhîm.

Chólem (cholam malay)

וֹ

Samohláska chólem malay (cholem) nad písmenem waw nebo jinou souhláskou se vyslovuje jako dlouhé ó , přičemž waw se nevyslovuje. V přepisu určeném pro lingvisty a profesionály se přepisuje takto:"ō", ale v běžném českém přepisu určeném pro lajky a začínající hebrejštináře je přepisujeme jako dlouhé ó . Ve slově elóhím je vedle lamed. Odborně se přepisuje'ĕlōhîm.

Příklad:

תְהוֹם

bych přepisoval takto: tehóm nebo təhóm, případně ṯəhóm; nebo odborně: ṯəhōm.

Kúbutc (kubutz)

אֻ

Samohláska kúbutc pod písmenem alef nebo jinou souhláskou se vyslovuje jako dlouhé ú. V přepisu určeném pro lingvisty a profesionály se přepisuje takto:"ū", ale v běžném českém přepisu určeném pro lajky a začínající hebrejštináře je přepisujeme jako dlouhé ú .

Příklad:

כִבְשֻׁהָ

bych přepisoval takto: xivšůhá; nebo odborně ḵiḇšūhā.

Šúrek (shuruk)

וּ

Samohláska šúrek vlevo vedle svislé čáry písmene waw se vyslovuje jako dlouhé ú. V přepisu určeném pro lingvisty a profesionály se přepisuje takto:"ū", ale v běžném českém přepisu určeném pro lajky a začínající hebrejštináře je přepisujeme jako dlouhé ú .

Příklad:

תֹהוּ

bych přepisoval takto: tóhú; nebo odborně: ṯōhū.

© 2019-2021 Křesťanské stránky
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky