ODLOŽENO NA NEURČITO!
Příprava nového webového/jazykového projektu - Bible srozumitelně
Asi před týdnem jsem se rozhodl rozjet nový jazykový projekt, ke kterému budu potřebovat sehnat lidi, kteří by dobrovolně pomohli s tvorbou nového biblického korpusu, pokud vím tak jediného biblického korpusu u nás vůbec. Díval jsem se totiž čím disponuje Masarykova (nebo Karlova) Univerzita - u nás totiž funguje centrum pro zpracování přirozeného jazyka, takže ČR nějakými databázami disponuje, ale s biblickou slovní zásobou to není moc slavné. Největší problém je ve schopnost správně určovat biblické názvy a jména.
Cílem mého projektu je začít pracovat na lepším korpusu, který bude zaměřen přímo na bibli. Hlavním záměrem je získat data pomocí, kterého budou programy pro práci s biblí provádět lepší jazykovou analýzu a bude tak možné dosáhnout zajímavějších výsledků v hledání. K tomu patří naučit program "přemýšlet". V dnešní době vzniká spousta pomůcek na zjednodušení života, které používají programy k automatizaci činnosti nebo k vytváření umělé inteligence, která za nás obsluhuje stroje. Jako příklad uvedu auta, které samy řídí, kamery, které dokáží rozpoznat výraz v obličeji, chytré mobilní telefony a vyhledávače a mnoho dalšího. S nadcházejícím věkem bude přicházet mnoho dalších modernizací a pokrok jde směrem kupředu a proto si myslím, že ani jazykové programy by neměly zůstat pozadu.Jelikož všechny projekty které dělám jsou dobrovolné a nejsou nijak placené, není tomu jinak i s tímto projektem. Potřebuji oslovit co nejširší křesťanskou veřejnost. Před týdnem jsem začal připravovat webový formulář, který uživatel vyplní. Nejdříve jsem si myslel, že to zmáknu za tři dny, ale pak jsem narazil na potřebu psát výstup tak, aby vzhled stránek byl použitelný na mobilních aplikacích. Lidé mobily dnes používají skoro všude a skoro pořád a právě to je co potřebuji. Aby jste kdykoliv kdy budete mít chvilku času, například při čekání na autobus nebo cestu v autobuse, mohli pomoct s vyplněním malého formuláře. Každé slovíčko disponuje několika otázkama. Abych to udělal co nejjednodušší, budete mít možnost vybrat si slovíčka podle koncovky. Nejdůležitější jsou pro mě podstatná jména. U těch je třeba určit hlavně jestli se jedná o věc, město nebo osobu ale také jestli je to věc hmatatelná, uchopitelná či nehmotná nebo jestli je to skutek či vlastnost a zda se tato věc objevuje na zemi či ve vesmíru a kde. To je takový úvodní formulář s celkem pěti otázkami. Všechny získané data budou po kompletaci zveřejněny na webových stránkách pro programátory, a to buďto na Sourceforge nebo Github.
Nyní uvažuji kolik by mělo být minimum slovíček. Nevím totiž zda vyplňování jen jednoho slovíčka má vůbec nějaký smysl. Myslím, že za den by to chtělo odeslat tak 20 slovíček aby se projekt vůbec někam pohnul. Celkově to však záleží na tom kolik lidí se toho bude účastnit. Myslím že otázky jsou vcelku jednoduché, že by s projektem mohli pomoct třeba i vaše děti. To by byla velká pomoc, protože já jako programátor věnuju svůj čas psaní programů a na tohle nemám ... Nemohu dělat vše. Je jasné, že kdybych to dělal sám tak bych toho vyplnil nejvíc, třeba 200 slovíček za den a měl bych to třeba za tři týdny, jenže čas je pro mě cenný. Když budu dělat slovní zásobu tak to budu dělat několik let a programování zůstane stát. Proto potřebuji vás, kteří programovat neumíte, ale jste uživateli programů pro práci s biblí. Máte-li děti, můžete je motivovat. Myslím že taková rodina s mnoha dětma by byla skvělým podpůrným teamem. Možná ale jen sním, mám totiž mnoho odvážných snů a vizí a tento projekt patří k nim. Pro Boha není nic nemožné.
Hlavní stránku najdete na této adrese:
https://bible-srozumitelne.wz.cz/
je ale pravděpodobné, že rozjedu více aplikací najednou (například zajímavé by bylo vyplňování osobností v čase, kde by se určovalo kdy osoba žila a koho byla součastníkem).
Aktuálně
Příprava stránky bude trvat déle. Sice se jedná jen o vyplňování formulářů, ale bude tam (dobrovolná) registrace a přihlašování, což znamená, že jsem se musel trochu začít zajímat o bezpečnost při programování webových stránek. Zjistil jsem že tématika je poměrně rozsáhlá, nicméně jsem se rozhodl pro nejjednodušší řešení a tak v částech, kde uživatel smí vyplnit textové pole prostě zakážu některé znaky jako uvozovky "", špičaté závorky <> a zpětné lomítko, abych předešel možnému hackerskému útoku. Dalším problémem, který jsem během tohoto týdne 7.-12.10.2019 řešil je bezpečnost čtení a zápisu dat na disk (aby nedošlo ke ztrátě dat). Příští týden bych chtěl dokončit implementaci registrace, přihlašování, případně zaslání hesla nebo zrušení registrace. Pak se teprve budu zajímat ukládáním formulářových dat.