Šabat
Úvod
Slovo šabat, z hebrejského šavat, znamená odpočinout. Sedmého dne Bůh odpočinul od veškeré tvůrčí činnosti. Bůh nařídil, že máme zachovávat den odpočinku jako svatý den. Z pohledu židovského kalendáře se nejedná o neděli, ale o Šabat. Židovský kalendář určuje začátek Šabatu těsně před západem slunce v pátek a končí po západu slunce v sobotu.
V bibli se píše, že církev se sešla asi jednou nebo dvakrát v neděli, ale nepíše se tam, že křesťané přestali slavit Šabat. To se tam ani psát nemůže, protože zachovávání Šabatu je součástí desatera.
Bůh řekl, že jeho lid se má posvětit a oddělit od pohanských zvyků. To je důvod proč se slaví šabat. Šabat je svatý. Je to speciální den, žádný není jako tento. Bůh stanovil určitý kalendář, ale člověk má svůj vlastní kalendář. Z mého pohledu není správné slavit den odpočinutí v neděli, protože tímto konáním člověk dává najevo, že chce mít své věci pod kontrolou tak, jak si je organizuje on sám, nikoliv jak je zorganizoval a určil Bůh. Většina křesťanů šabat neslaví a nezachovává den odpočinku, neboť nedělním shromážděním člověk nepřestává pracovat. Ve sboru se v neděli připravuje a uklízí aparatura nebo se uklízí prostory církve. Někteří křesťané v neděli zřejmě také pracují i jiným způsobem. Šabat je jiný. Slaví se od západu slunce do západu...
Šabatem vše začalo. Šabatem Bůh vstoupil do vztahu s Bohem a Šabat Bůh vyhledává jako den zvláštní, den, kdy si máme připomínat věci, které pro nás vykonal. Je to jen na vás, jestli se rozhodnete Bohu věřit - tedy věřit jeho Slovu, že je věčné a neměnné, nebo si pro to najdete nějakou teologickou výmluvu, kulturní výmluvu či podlehnete mainstreamovému tlaku. Já si ale myslím, že kdo čte bibli upřímně logicky dojde k závěru, že jeho slovo je věčné a neměnné a není správné přesouvat den odpočinku na jiný den. Nedává to smysl. Když Bůh požehnal Šabat a řekl že ho máme posvěcovat (Ex 20:8), aby si najednou člověk řekl: vlastně na něho pamatovat nemusím, nemusím ho posvěcovat, protože nejsem žid.
Jak se slaví šabat
Jednoduše ho trávíte se svými nejbližšími, s přáteli, kteří ho také chtějí slavit. Odpočíváte, bavíte se spolu, místo práce oslavujete Boha a hledáte jeho blízkost. Je to vhodný čas na studium bible, modlitby, chvály.
Kdy se slaví šabat
Šabat se slaví od pátečního západu slunce až do sobotního západu slunce. Znamená to, že v pátek nemůžete dělat přesčas, pokud chcete být z práce včas doma a ještě se připravit na oslavu šabatu. Židé mají svoji vlastní tradici, kterou zavedli rabíni nebo farizeové; např. tradice rozsvicování svíček, ale není součástí bible a jedná se čistě o lidské učení, kterým se my křesťané nemusíme řídit.
Zakázané činnosti - pozor! Tento výpis se netýká křesťanství!
V poslední době mě zajímalo co vlastně všechno má judaismus zakázáno dělat během šabatu. Je toho hodně a nechci ztrácet váš čas složitým vypisováním všech detailů.
- Zakázány jsou jakékoliv činnosti, které mají něco společného s řemeslnickou činností nebo tvůrčí prací. Určitě by neprošly opravy. Rozbilo se vám auto? Proč, kam byste jezdili. To počká.
- Zasévání - obecně rozmnožování. Také zemědělské aktivity, které mají něco společného se zaséváním semen a pěstováním rostlin. Zavlažování by sem také nemělo patřit (umožňuje růst rostlin).
- Obdělávání půdy, zemědělská činnost.
- Sklízení úrody či kosení trávy. Jízda na zvířeti, zvířata mají také odpočívat. Nechcete, aby se zvířeti stal úraz během šabatu.
- Shromažďování úrody vyrostlé ze země. Toto mi není úplně jasné. Vzít si jablko spadlé na zemi zřejmě můžete, ale sbírat třeba rybíz ne.
- Extrakce - jakákoliv práce, kterou musíte vyvinout, abyste se dostali k jádru, např. louskání ořechů. Nemůžete si ani udělat džus, ale již ho musíte mít připravený na šabat.
- Plení nebo třídění - jakákoliv práce, která znamená třídění věcí nebo informací! Člověk musí nechat odpočinout svůj mozek od přebytečného přemýšlení co si vezme na sebe nebo co by si rád koupil. Šabat je čas, kdy se věnujeme Bohu, ne všedním věcem či všedním myšlenkám.
- Očišťování - v sobotu nemáme prát, uklízet, ani umývat věci, kromě ustlání postelí, nutného převlečení povlečení, umytí nádobí nutného pro oslavu šabatu. Utřít podlahu z nejnutnějšího můžete, stejně tak jako vynesení odpadků poté co se nahromadil odpad po jídle. Během sabatu se prý nemají používat elektrická zařízení (ovšem toto bych nebral tak striktně, protože pokud si chcete pustit hudbu k uctívání tak se bez reprodukce neobejdete; to samé pokud chcete studovat tóru či novou smlouvu a potřebujete k tomu elektrické zařízení nebo světlo). Smysl šabatu je hlavně to, že nemáme pracovat, takže pokud je puštěný třeba ventilátor nebo varná konvice, já bych v tom problém neviděl (ale ortodoxní žid asi jo).
- Rozebírání, rozmontování, ale krájení potravy na středně velké kousky je povolené.
- Prosévání je v podstatě třídění
- Smíchávávní (hnětení) - výroba či příprava jakýchkoliv materiálů, které smícháním mají sloužit k výrobě něčeho, například příprava barev na malování či natírání. Co sem nepatří je ochucování potravin během oslavy šabatu.
- Vaření, pečení - změna vlastností hmoty pomocí horka. Ohřátí ano, vaření ne. Krájení potravin na malé kousky za účelem oslavy šabatu je povolené.
- Konzervování, zavařování
- Spojování, svazování, připoutávání, kroucení, šití, svařování, pájení, spojování.
- Rozvazování (podobně jako odmontovávání), trhání.
- Různé úpravy: Ždímání oblečení, stříhání vlasů nebo vousů, obarvování věcí nebo vlasů, nehtů, těla a malování či kreslení, pletení, zaplétání (např. vlasů, copů - žena se může upravit, ale jednoduše). Oddělování vláken.
- Kladení pastí (lov zvířat)
- Zabíjení, stahování z kůže
- Vyhlazování povrchu
- Dělání zářezů nebo malování
- Ořezávání na určitou míru například tesáním
- Psaní a tvorba a zejména pokud chcete vyřizovat obchodní věci. Podle mě by sem ale neměli patřit věci, které se týkají například nutnosti poznamenat si verš z bible, něco týkající se tóry či Božího poselství. Zdá se mi sporné, protože pokud Bůh o šabatu mluví k člověku a vy si to chcete zapamatovat, protože je to důležité, tak vás to nutí si danou věc zapsat. Zřejmě by ale člověk během šabatu neměl vytvářet žádné traktáty.
- Mazání textu (v souvislosti se psaním)
- Konstruování, budování
- Demolice za účelem vytvoření něčeho jiného
- Hašení požáru nebo snižování jeho intenzity - pozor, tohle může být v rozporu s našemi zákony, pokud tím někomu způsobíte škodu.
- Zakládání ohně, požáru nebo jeho udržování - zajímavé, jak by člověk v zimě mohl například na chalupě slavit sabat v zimě?
- Dokončování věcí. Právě porušuju šabat, chtěl bych tento seznam už konečně dokončit!!! Naštěstí se už blíží západ slunce :)
- Nějaké větší přesuny z místa na místo, to bych už do detailu nerozváděl.
- Porušit pravidla šabatu je možné pokud tím někomu zachráníte život nebo když je něčí život v ohrožení.
No co dodat, seznam je šíleně dlouhý a to jsem to zredukoval tak, aby to nebylo příliš detailní. Je to na zamyšlenou. Myslím, že z toho lze pochopit co je hlavní myšlenkou šabatu, ať už šabat porušíte v jednom nebo v druhém bodě, hlavní je snažit se hledat Boha a světit sabat. Osobně si ale myslím, že pokud tento den nevyplníte nějakými smysluplnými tradicemi, například zapálení svíček, uctívací hudba, zpěv, tanec či studium bible, je dost nemožné sabat dodržovat. Je totiž těžké, ba přímo nemožné nic nedělat. Šabat, jak ho chápu já, má za cíl přeorientovat mysl člověka od svých každodenních a sobeckých potřeb k Bohu a zájmu o druhé lidi. Z toho bychom se snad my křesťané mohli poučit.
Problém šabatu jak ho chápe rabínský judaismus
Rabínský judaismus v Israeli, aspoň z toho co jsem o něm slyšel je vlastně svou formou podobný farizejismu jak ho známe z Nové smlouvy. Je to extrémní náboženství založené na lidské tradici, nikoliv na Tóře. Talmud neboli tradice tvoří z 99% lidské poučky a přikázání. Rabíni nedodržují Tóru jak mají uloženo, protože nemají ani chrám, ani kněze, ani zvíře k obětování (nějaký červený býček). Místo toho vymysleli nová přikázání, které kladou jako břemeno na lidi a zejména na ženy. Rabínský judaismus je zvrácený, perverzní a nedovoluje ženám studovat Tóru. Problém bude samozřejmě i s Šabatem, protože Ježíš říká, že Šabat byl stvořený pro lidi, ne aby lidi zotročil... Šabat byl stvořený k odpočinku, a rabínský judaismus vlastně odpočinek nenabízí, protože nabízí jen další náboženské břímě. Pro mě Šabat znamená odpočinek od práce, ne seznam věcí, bych neměl dělat nebo měl dělat.